Magántörténetek 1989 környékéről

  • 2014. szeptember 4.

Felszab

Karszalag Nagy Imre újratemetéséről, Demszky esernyőt tart Bródy János feje fölé. Erős képek a rendszerváltás idejéből.
A berlini Perestroika orosz vendéglő előtt 1990 januárjában

A berlini Perestroika orosz vendéglő előtt, 1990 januárjában

Fotó: Fenyvesi Anna/Europeana 1989



Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az 1989-es magyar rendszerváltás csak a politikáról, a kerekasztal-tárgyalásokról, az orosz katonák kiebrudalásáról vagy a köztársaság kikiáltásáról szólt. Arról is, persze. Ám abban az évben is jártunk iskolába, csápoltunk koncerten, kötöttünk házasságot, alapítottunk káéftét vagy vonultunk az utcán, jelszavakat skandálva.

1989-hez saját, személyes történeteink is hozzátartoznak, és a mai történelemátírós időkben különösen fontos, hogy vegyük a bátorságot, és másokkal is megosszuk azokat. Rendhagyó poszttal jelentkezünk tehát, válogatást adunk közre az Europeana 1989 eddigi magyarországi (szegedi és soproni) terméséből, amely remek történetekből és fontos fotókból, videofelvételekből, dokumentumokból, plakátokból, igazolványokból, kitűzőkből, illetve használati és egyéb tárgyakból áll.

Távirat Szűrös Mátyásnak

Távirat Szűrös Mátyásnak

Fotó: Szabó Ferenc/Europeana 1989




A soproni Ünnepi Könyvhét ex librise

A soproni Ünnepi Könyvhét ex librise

Fotó: Molnár Andrea/Europeana 1989



Forradalmi zászló Temesvárról

Forradalmi zászló Temesvárról

Fotó: Laczkó Sándor/Europeana 1989

Hátrahagyott NDK-s Trabantból származó, majdnem-szögesdrót mintájú takaró

Hátrahagyott NDK-s Trabantból származó, majdnem szögesdrót mintájú takaró

Fotó: Kuszák Adrienne/Europeana 1989



Nagy Imre újratemetésén viselt karszalag

Nagy Imre újratemetésén viselt karszalag

Fotó: Balog Éva/Europeana 1989



Demszky Gábor esernyőt tart Bródy János feje fölé az SZDSZ soproni kampányrendezvényén 1990 tavaszán

Demszky Gábor esernyőt tart Bródy János feje fölé az SZDSZ soproni kampányrendezvényén, 1990 tavaszán

Fotó: Morócz István/Europeana 1989

Az Europeana 1989 Európa hét országából gyűjti össze egy közös digitális archívumba a rendszerváltásokkal kapcsolatos személyes történeteket és tárgyi emlékeket. A gyűjtés következő állomása szeptember 5-én és 6-án az OSA Archívum lesz. Mindenkit arra biztatunk, hogy hozza el személyes emlékeit az 1988–90-es korszakból, hogy rögzíthessük, lemásolhassuk és feltölthessük azokat az Europeana 1989 honlapjára.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.