Kamera a színfalak mögött: döbbenetes titkot tárt fel az EU-ról egy dokufilm

  • - urfi -
  • 2016. november 2.

Film

A Verzión látható alkotás véghezviszi a lehetetlent: izgalmasan mutatja be a világ legunalmasabb témáját, az uniós döntéshozatalt.

A szinopszisa olyan, mintha valami gonosz paródia lenne, a nézőnyúzó dokumentumfilmről készült karikatúra: „A Demokrácia két éven keresztül követ figyelemmel néhány kulcsfontosságú személyt az EU általános adatvédelmi szabályozásával kapcsolatban, amely egy vitatott kérdés az európai döntéshozók között. A cselekmény 2014-ben kezdődik, amikor az Európai Parlament jóváhagyja az új szabályozást, majd visszaugrik két évet a tárgyalások kezdetére. Jan Philipp Albrecht, a német Zöld Párt politikusa és az Európai Parlament tagja vezeti és felügyeli az egész folyamatot.” Valljuk be: ez ebben a formában nem tűnik se izgalmasabbnak, se vonzóbbnak annál, mint ha egy darab falra kent taknyot bámulnánk 100 percen keresztül.

De ez csak a látszat, ami senkit ne tántorítson el az elmúlt évek egyik legokosabb dokujától, amely ráadásul végig kiköveteli a figyelmet. A nyitó képsorok monokróm szigora és játékfilmes hangulata rögtön felkelti az érdeklődést, és később is számos apró képi finomsággal kedveskedik nekünk a rendező, a svájci David Bernet. De nem ez a lényeg, hanem a kitartása, az alapossága és az igenis briliáns témaválasztása. Az adatvédelem kérdésköre ugyanis mindenkit érint, van filozófiai és ideológiai dimenziója, de nem szimbolikus vagy identitásvita, hanem olyan terület, ahol ellentétes érdekek és egymást kizáró, de egyaránt érvényes érvek lehetségesek. A tét pedig hatalmas.

Az adatvédelmi szabályozás megalkotása tehát tökéletes terepasztal ahhoz, hogy a filmkészítők modellezzék az Európai Unió és – rajta keresztül – a demokrácia általános működését. Szerte Európában általános véleménynek tűnik, nálunk meg aztán különösen, még értelmiségi körökben is, hogy az EU abszolút antidemokratikus és bénítóan bürokratikus szervezet. Lassan forduló tankhajó, ami vaktölténnyel tüzel. A színfalak mögé engedett kamera azzal a megdöbbentő leleplezéssel szolgál, hogy minden ellenkező híreszteléssel ellentétben az unió már-már túlzottan demokratikus, a bürokrácia pedig hatékonyan szolgálja az érdekeinket.

Jobbra Jan Philipp Albrecht

Jobbra Jan Philipp Albrecht

 

Az adatvédelmi szabályozás raportőre, a német zöld párti képviselő, az eleinte kissé esetlen, nyakkendőt kötni sem tudó, kedves-szemüveges Jan Philipp Albrecht tulajdonképpen hőssé válik a szemünk előtt. Ez valószínűleg őt magát lepi meg legjobban. (Hárommal mellette ül a parlamentben a magyar jelentés raportőre, Rui Tavares – hasonló figurát képzeljenek el.) A szelíd, de kérlelhetetlen Albrecht tárgyal szakértőkkel, lobbistákkal, aktivistákkal; majd egy árnyékbizottságban az összes párt képviselője egyesével konszenzusra jut a rendelet első változatának összes pontjában, és csak ezután teszik közzé, ezután szabadul el a cikkcunami és a politikai balhék, hogy aztán az árnyékbizottság 4000 (négyezer!) módosító javaslattal vágjon neki a folytatásnak. És ezzel még koránt sincs vége…

A film felénél az elviselhetetlen mennyiségű bürokratikus baszakodás miatt elkezdtem azon gondolkozni, hogy talán mégsem lenne hülyeség ehelyett valami felvilágosult abszolutizmus, de a konkrétan katartikus végkifejlet után már arra jutottam, hogy ezt a dokut tanórákon kellene mutogatni, mint a demokrácia melletti agitációt. A film utáni feliratok kicsit lelombozzák a nézőt, de ha hazatérve elolvassa az idei fejleményeket, akkor máris pozitívabb a történet. Amelynek, nincs mese, megint az a tanulsága, hogy a demokrácia nem jó, de még nem találtak ki jobbat. Az EU pedig minden baja ellenére izgalmas hely, ahol fontos döntések születnek, ráadásul demokratikusan.

Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál, 2016. november 8–13., Budapest

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.