Film

A tigris és a szelíd ő

Ang Lee: Pi élete

Film

Sokaknak beletört a bicskája Yann Martel nyolcmillió példányban elkelt regénye, a Pi élete megfilmesítésébe, de Ang Lee 120 millió dollár és egy számítógépből elővarázsolt bengáli tigris segítségével megfilmesítette a megfilmesíthetetlent.

Sok szerencsét kívánok Ang Lee-nek! – mondta a vesztesek nyugalmával Jean-Pierre Jeunet, az Amélie csodálatos élete rendezője, mint aki egyáltalán nem bánja, hogy többé nem neki kell vesződnie Yann Martel (interjúnk a szerzővel itt) megfilmesíthetetlennek hitt regényével. Azzal a többolvasatú, Istent is megszólító történettel, melynek indiai fiatalember hőse a szárazföldön világvallások között, az óceánon viszont hajótemető hullámok hátán hánykolódik. És ez a hánykolódás, mármint a hajótörött viszontagságai, teszi ki a regény nagy részét.


Ami megkülönböztette Martel világsikerű történetét a hajótörött-történetek többségétől, az egy kétszázhúsz kilós, Richard Parker névre hallgató bengáli tigris – alighanem Martel az első, aki ember és tigris mentőcsónakbeli egymásrautaltságáról írt felnőttmesét. Olyan mesét, amely elég sikeres lett ahhoz, hogy Hollywood legdrágább számítógépeit üzemelje be a tigris minél élethűbb megrajzolásához. És ha egyszer valaki – ki tudja, miért – megkérdezi, milyen év volt a 2012-es, bátran felelhetjük, hogy a 2012-es a tigris éve volt, mert Richard Parker fejedelmi alakja a számítógépes animáció újabb csodája, legfeljebb Peter Jackson (nem tigris, filmrendező) Gollamja érhet – az idei animációs figurák közül – a nyomába. Hasonlóképp életszerű a mozgása és élethűek a vonásai a címszereplő Pinek, ami azért is örvendetes, mert őt hús-vér ember (Suraj Sharma) alakítja, és hát ő lenne e „jámbor, vallásos és vegetáriánus” fiatalember, a történet emberi szereplője. És mivel a csónakban csak ketten vannak, nagy szükség van a 3D-re mint harmadik szereplőre, hogy a multiplexek is műsorra tűzzék e méregdrága produkciót. És ezúttal a 3D-re sem lehet panasz, a hajótörés vagy a repülőhalak inváziója bőségesen meghálálja az extra ráfordítást.

Mindezek fényében elmondhatjuk, hogy a Pi élete mégsem megfilmesíthetetlen regény, hisz épp most filmesítették meg pazar külsőségek közepette. És mindezek fényében mégis megfilmesíthetetlen regény a Pi élete, mert hiába van meg a filmben minden, amit ma a legmodernebb géppark egy hajótörött-történethez hozzáadni képes, szinte semmi sincs meg benne abból, ami a regényt kiemelte a minden évben újratermelődő „futottak még” mesék tengeréből. Pedig Ang Lee mint igazi jó tanuló, majd minden képét újraalkotta a szövegnek, még a rókamanguszták húsevő szigetét is, amely – kell-e mondani – úgyszintén pazarul fest. Látva a kolléga győzedelmes kudarcát, e spielbergien flott és spielbergien üres-gazdag produkciót, Jeunet döntése bölcs megfutamodásnak is tűnhet akár.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.