DVD

Batman fia

Film

A Batman-adaptációk (de talán még az animációs sorozatok) történetében is megkerülhetetlennek tetszik a négy évadot megélt Warner-féle Batman: The Animated Series.

A csodálatos szinkronnal és Bruce Timm klasszikus, letisztult karakterdizájnjával dolgozó sorozat magasra tette a lécet. A Warner animációs részlege nemrég új, egyenesen Blu-Rayre szánt, egész estés rajzfilmmel állt elő, mely sajnos nem tud felnőni dicső elődjéhez. A film a Grant Morrison-féle Batman and Son képregények történetét követi (tehát nem a filmkészítők agymenésének és szegényes fantáziájának köszönhetjük az arrogáns, idegesítő kis Wayne-porontyot). Ami legelőször szembetűnik, az a mai Pixar CGI-csodákhoz és az Animated Series jól eltalált, egységes látványvilágához képest primitív, elnagyolt animáció. A rajzok zavaró módon megrekedtek valahol a klasszikus Batman-sorozat stílusa és az anime között (gyakori a filmben az erre az irányzatra jellemző „szubjektív mozgás”). A szto­ri lyukacsos és következetlen, és sajnos hordozza a mai szuperhősfilmek tipikus betegségét, az antagonisták halmozását. Képtelenség eldönteni, melyik korosztálynak is szól a film, mivel közvetlenül követik egymást a főleg a kis Damien Wayne-hez köthető infantilis pillanatok és a néhol komikusságig erőszakos jelenetek. A forgatókönyv erősen lebutítja az eredeti képregényben összetett viszonyrendszert is: Talia al Ghul szürke tartományban mozgó, komplex antagonistából/love interestből egyszerű, megmentésre váró királykisasszonnyá degradálódik (ezzel együtt Batman Ra’s al Ghullal való ellentmondásos viszonya is súlytalanná válik), a két Robin (az eredeti és a kis Damien) közti fiúi rivalizálás is csak egy-két poén erejéig kap helyet. Pedig pontosan ez volna Batman örök harca és történetének leghálásabb témája: az elveszett/hiányzó család pótlására alkotott új, majd ismét elvesző pótközösségek létrehozása.

Forgalmazza a Pro Video

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”