tévésmaci

Krokodilnézőben

  • tévésmaci
  • 2023. május 31.

Film

Amikor Sztupa és Troché azokat a nagy, parti murikat rendezték a Dunánál, Ómafának be kellett épülnie.

De a legőszintébb sajnálatára nem a bulizók közé, hanem az Óbudai Szeszgyár személyi állományába. Voltak persze olyanok is, akiknek az ilyesmi nagy örömükre szolgált volna, beépülni egy szeszgyárba, na, hallod, ám ide bizalmi ember kellett – e felismeréshez pedig keserves tapasztalatokon keresztül vitt az út. Sztupa és Troché ugyanis már próbálkoztak egy nagy központi bulival a parton, de az nem ment egyszerűen, ők pedig az egyszerű dolgokat szerették. Ilyenformán ezt az első – máskülönben fényesen sikerült – hepajt egy év szünet követte, hogy Ómafának legyen módja rendesen beépülni. Az egy kerek esztendőt persze tűkön ülve töltötte a szakadatlan szórakozást áhító közönség, de Sztupa és Troché tudták, hogy csak biztosra szabad menni. Mármost magyarázd ezt el valakinek, aki tegnap este még a parton táncolt válogatott társaságban hajnalhasadásig a Toshiba kazettás rádiómagnó zenéjére, s fűzte a csajokat vagy a srácokat a lampionok alatt, elmélázó pofával bámulva a túlparti burgyingot a Hajógyári-szigeten. A szervezés pedig azért volt szerfelett kényelmetlen… tudjuk, mert nem volt beépített ember. Csak annyit lehetett tudni, hogy a hétvégén nem üzemel a szeszgyár, s pusztán néhány őr grasszál a telepen. Szerencsére a gyár vaskos téglafala nem volt túl magas a HÉV felőli oldalon, s a tetejére sem raktak üvegcserepeket vagy acéltüskéket az illetéktelen behatolók és a madarak ellen, szóval a bejutás volt a legkevesebb, s kis ügyességgel a rekeszek kiadása is megoldható volt, csak egy kötél és egy kampó kellett hozzá, s huss, az a három-négy Sztár tonikos rekesz már kinn is volt. S ugyanazokkal a kötelekkel le is lehetett ereszteni a Dunába őket, nem is annyira biztonsági, mint inkább temperálási célokból. Csupán az őrök mozgását kellett kifigyelni. Kisebb izgalmakkal ugyan lezajlott az akció, de Sztupa és Troché úgy voltak vele, hogy a fasznak hiányzik még egyszer ez a hajcihő. Ha Ómafa be­épül, simán mennek majd a dolgok. Így hát kezdetét vette az egyévesre kalkulált bulicsend, s Ómafának pedig üstöllést beszerezték Burkust. Hogy honnan, ne kérdezze senki, a kutyapecérség olyan szakma, mely loppal, rangrejtve jár, nem szenvedheti a sok beszédet. De Burkus extra jó vétel volt, s mint a neve is mutatja, német juhász, az adott célnak pont megfelelő eb, úgy is hívták maguk között, hogy a célkutya. Vagy Hundkutya, de azt a nevet csak a régi szép emlékek miatt használták. Istenem, egy év múlva már Sztár tonik hömpölygött a Dunában is!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.