rés a présen

Példaképem Pep

Cserhalmi Sára filmrendező

  • rés a présen
  • 2012. április 9.

Film

rés a présen: Filozófia szakon végeztél, mióta érdekel a film?

Cserhalmi Sára: Amióta (kb. 5 évesen) láttam a Fekete fülű fehér Bim című orosz filmet. Később fényképezni kezdtem, fotósiskolákba jártam. Mozgóképekkel akkor kerültem aktív kapcsolatba, amikor felolvasóesteken kortárs írók prózáihoz adaptáltam S8-as és 16 mm-es filmre forgatott, talált felvételeket családi élményekről, fizikai kísérletekről. Sokat foglalkoztam vágással abban az időben. Akkor még ELTE-s voltam, és az egyetemi kötelezettségek mellett egyre világosabbá vált, hogy a filozófiát nem kizárólag az íróasztali magányban folytatott írással lehet művelni;filmen keresztül és a művészet által elevenebbé válik.Végül a találkozás Ivan Buharovval fordított a gyakorlat felé. Lenyűgöztek a munkái, elkezdtünk bábfilmeket forgatni és egy dokumentumfilmet is. Közben az egyetemen egyre többet jártam a filmelmélet szakos órákra, majd felvettek a színműre.

rap: Ott film- és tévérendezőként végeztél. Érdekel a televíziózás is?

CSS: Nagyon érdekel a tévézés, szerintem remek műfaj, jól kéne használni. Itthon a legnagyobb ellensége az, ami a legnagyobb erénye: az idő. Azt hiszik valamilyen oknál fogva, hogy nagyon gyorsan kell dolgozni, nem baj, ha a munka összecsapott, silány minőségű. Pedig nagy baj. A televíziónak van egyedül lehetősége sorozatokat sugározni, ami egy nagyobb időkeret, mint a mozifilmeké, tehát éppen hogy el lehetne mélyülni, élve a felelősséggel, hogy rengeteg ember otthonába, gondolataiba eljut a produktum. Itt nem a rossz asszociációkat keltő népnevelésre gondolok, hanem arra, hogy átgondolt, lelkiismeretes munkával jobbá lehetne tenni egymás életét.

rap: Mi a legutóbbi munkád?

CSS: Áprilisban remélhetőleg moziba kerül az első nagyjátékfilmem. Drága besúgott barátaim a címe (nem ügynökfilm, nincsenek benne kémek, lehallgatások és más krimibe illő dolgok), szerzői film, én írtam a forgatókönyvet, Paizs Miklóssal a dialógokat, Derzsi János és Cserhalmi György a két főszereplő. Arról szól, hogy hogyan élhet Magyarországon ma egy (a 110-150 ezer közül) volt hálózati személy, és mit kezd valaki azzal, hogy az igaznak hitt barát besúgta őt.

rap: Korábban dolgoztál már édesapáddal?

CSS: Csak egyetlen napot dolgoztam vele, még a diplomafilmem előtt. Nagyon lelkiismeretes ember és színész, aki több mint száz filmmel a háta mögött érkezik a forgatásra, és mégsem profizmusból oldja meg a szerepet. Mindig tovább megy a dolgok feltárásában, a mélyükre lát, különleges, csak rá jellemző gondolkodása van, ami mégis elementáris. Nagy élmény vele dolgozni rendezőként, de ahogy látom: operatőrként, színészként vagy világosítóként egyaránt. Nagyon sokat kaphat tőle az ember.

rap: Kik inspirálnak?

CSS: A szakmában a kortársak közül Jafar Panahi, a bebörtönzött iráni rendező, Corneliu Porumboiu és a Quay testvérek a kedvenceim, szeretem a Reklámőrültek és a Totál szívás című sorozatokat, zenében említhetem a Flat Earth Society big bandet, a képzőművészetben sok alkotó inspirál, de a naiv vagy outsider művészek képei, szobrai állnak a szívemhez közel. Példaképem Josep Guardiola, a Barcelona edzője.

rap: Hol nézhetjük a filmjeidet?

CSS: Április 2-án Budapesten az Odeon moziban lesz a Drága besúgott barátaim vetítése, utána meg közönségtalálkozó és beszélgetés egy meglepetésvendéggel.

rap: A következő terved?

CSS: Megszőve, de stratégiám még nincs.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.