tévésmaci

Szarvas a tutajon

  • tévésmaci
  • 2012. április 9.

Film

Amikor Sztupa és Troché türkmén turistákat itattak egy kikötőre néző sorrentói teraszon, zengett az egész környék. Troché hol egy karmestert utánozva, hol kedélyes vállveregetésekkel, ölelésekkel nógatta nótára a kicsit rémült képet vágó, de nagy kedvvel italozó vendégművészeket.

A türkmén sereg hamarosan bömbölt, mint a fába szorult féreg. Idézzük csak fel, hogy mit is tanított be nekik Troché. Nos, az egész terasz azt üvöltötte, hogy: Wen i nume wüsst, wo z'Vogu Lisi wär, Vogu Lisi chumt vo Adubode här. Adubode ligt im Bärner Oberland, z Bärner Oberland isch schön. Majd a refrént, miszerint Z Oberland, ja z Oberland, z Bärner Oberland isch schö-ö-ön, z Oberland, ja z Oberland, z Bärner Oberland isch schön! Mindez ugye svájciul van, s körülbelül annyit tesz ki, hogy Bárcsak tudnám, a Madár Böske hol bujkál, merre jár, a Madár Bözsi adubodei lány, Adubode a Berni Felföldön fekszik, a Berni Felföld szép. És a refrén: A felföld, a felföld, a Berni Felföld milyen szép, a felföld, a felföld, a Berni Felföld jaj, de milyen szép! S hogy mindez türkmén akcentussal milyen, hát, elementáris. A nemzetközi sísport ismerői nyilván arra is rájöttek, hogy Adubode nem más, mint a lesiklópályáiról messze földön híres Adelboden. A magas kedvű türkmén dolgozók mellé beszállt egy dél-tiroli pincér is, egyetemista, aki nyári munkára jött le délre, kiegészíteni az ösztöndíját. Jól is jött a segítsége Trochénak, mert míg ő vitte a prímet, Troché fel s alá járt, nógatta a népeket. Az egyik asztalnál három nehezebben oldódó középkorú, amolyan párttitkárforma férfi közt egy törékeny ifjú lány ücsörgött, szépen énekelt, de neki volt a legszeppentebb arculata. Hagyta, hogy a mellé lépő Troché átkarolja, s együtt fújják a verzét, de amikor már szinte összebújtak, egy gyűrött szalvétát csúsztatott barátunk kezébe. Úgy tűnt, nem vette észre senki. Troché hátralépett egy díszpálma takarásába, és rápillantott. Sietős macskakaparás állt rajta: Ha partizán vagy, vigyél el innen! Mi hová vinnénk, tán tévézni?

Pénteken (9-én) este fél tízkor saját magával vetélkedik a Duna Tv, a Duna Dunán Az irányítás határai (Jim Jarmusch) kezdődik, a Worldön pedig a Csinibaba - szerencséjük, hogy a bevezetőben már énekeltünk! S ha már dal, éjjel egykor a filmplűn Getno.

Szombaton a Keira Knightley-s Büszkeség és balítélet nyolc után az m1-en, majd ugyanitt tizenegy után a Bibliotheque Pascal, s ha ennyi jó sem elég, egy után még nyomnak német krimit is, a Zsákutcát Til Schweigerrel. A Dunán fél tíz után Gosford park - ott lakik Altman Róbert.

Vasárnap alighanem a menekültek világnapja lehet, mert 23.55-kor, egy időben a Duna és a ViaSat3 elindítja a Menekülők és A menekülő ember című filmeket. A Dunán volt előtte A tizedes meg a többiek is, a ViaSat3-on pedig Különben dühbe jövünk. Azon sem csodálkoznék, ha én már este nyolc után a tv2-n lennék, mert Mr. Bean nyaral. Jó-jó, belátom én, hogy Bean úr nem egy Hulot úr, de nekünk ő jutott - ezúttal Willem Dafoe és Karel Roden impozáns karéjában.

Hétfő. Mi lehet hétfőn, ha vasárnap a ruszkik már a spájzban voltak? Nyilván adásszünet. De én kivárom, míg letelik, s a Filmmúzeumon 0.40-kor már nézem is aMechanikus narancsot, ami csalóka címe ellenére sem egy szerkesztőségi értekezletünk történetét meséli el, hanem Alexét.

Kedden, az igazi kedden maradunk a Filmmúzeumon, háromnegyed hét előtt kezdődik a Hegedűs a háztetőn, majd tizenegytől a világ második legjobb filmje, azAmarcord - ha jók lesznek, egyszer elárulom, hogy melyik a harmadik vagy a negyedik. Nyolctól volt a Cinemaxon a Missouri fejvadász.

Szerdán már igazi szünnapot tartunk, mert hangolunk március 15-re, amikor is egy a jelszónk, tartós békemenet.

Csütörtökön csoda történik, sehol nem játsszák a Szirmok, virágok, koszorúkat - én azt hiszem, elkopott teljesen a kópia. Magam szamár A canterwille-i kísértettel ünneplek ebédidőben a Filmmúzeumon, este hat előtt meg egy Legénylakásban a Cinemaxon. Különben én azt mondom, éljen a szabadság, abcúg tévé!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.