tévésmaci

Rókavár a faluvégen

  • tévésmaci
  • 2012. október 27.

Film

Amikor Sztupa és Troché megvetették lábukat a vendéglátóiparban, mindenre nagyon odafigyeltek, a terítéstől a leszedésig nem kerülte el semmi a figyelmüket.

Még Sztupa is olykor, de Troché rendszeresen beállt segíteni a személyzetnek; volt ebben valami szolidaritásféle is a beosztottak felé, de főként - s maguk a dolgozók is inkább így vették - iránymutatás, hogy tudniillik a főnök majd megmutatja, hogyan kell ezt csinálni. Záráskor például hosszú ideig Troché bontotta le a teraszt, vagyis hát az asztalokat, csak akkor engedte át ezt a feladatot az alkalmazottaknak, amikor már bejáratottan ment az üzlet. A pincérek ezalatt kicsit tehetetlennek, kicsit feleslegesnek érezték magukat, de nem mertek az öltöző felé szivárogni, inkább még egyszer ellenőriztek mindent a belső termekben; lázas munka látszatát keltve alibiztek. Troché pedig kivonult egy Carefour feliratú nejlonzacskóval az asztalokhoz. Először behúzta a napernyőket, összefogta-kötötte őket, mint rendes emberek az esernyőt, és kiemelvén talapzatukból a külső raktárba cígölte valamennyit, majd a székek következtek, pontosabban a hát- és a fenékrész találkozásánál összecsukló párnák. Lehúzogatta, összeborította, majd egymásra stószolta őket, mentek azok is a külső raktárba. Az asztaloknál az abroszokat a szél és a rossz gyerekek ellen leszorító kis fémklipszekkel kezdte a munkát - ezek kerültek a zacsiba. Egy asztalon két abrosz volt, az alsó tengerészkék, a fölső fehér - ez a két szín dominált egyébként az egész Béke étteremben. Hogy mást ne említsünk, a bejárat előtt lengedező zászlóerdő is (közepén a békeharc lobogójával) csupa kék-fehér vásznakból állt. A fehér abroszokat összehajtva a székek háttámláján helyezte el, a kékeket - ugyancsak sarkosan és elvágólag - az asztalokon. Amikor kész lett, már csak össze kellett szedni az egyforma színűeket, és behordani - ne is kérdezzék, hová, inkább menjenek tévézni!

Pénteken (28-án) ugyanis állati jó lesz a műsor! Már délben az HBO-n meg kell nézni a Sztárom a páromat, mert abban vannak a kutyák és a lovak. Rögtön utána ugyanitt a Maci Laci következik, amiben az is jó, hogy nem kell megneveznem a fellépő állatokat. De a majom kétségkívül este ugrik a vízbe, amikor (18.15) a Universal Channel rákezd az Ace Ventura 2. - Hív a természet vetítésére, s akinek tetszett, nem tétovázhat a végén, mert az MGM-en 20.20-kor újraindul az egész móka: Ace Ventura 2. - Hív a természet. Ha ezt nem az újság írná, el sem hinném.

Szombaton este kilenckor a ViaSat3 a magyar címfordítások egyik gyöngyszemével, az Aki legyőzte Al Caponét c., kilencvenes évekbeli művel próbál a kedvünkre tenni, de tegye fel a kezét, aki még nem látta. Volt a Cinemaxon ebédre A ház (cseh is, meg szlovák is tavalyról), uzsonnára meg az És most valami egészen más a Monty Pythontól.

Vasárnap jöttem csak rá, hogy a hetet csupa ilyen déli tévézésekkel kell zárjuk, de nem én tettem a Cat Ballou legendáját 14.05-re az MGM-en, s az Akli Miklóst se 14.50-re az egyesen. Az utóbbi bár elég pasztellkás, de legalább Mikszáth, ha nyilvánvalóan nem is a főművek közül.

Hétfőre eljő az állatok hetének sötét lova, a Winter's Bone - A hallgatás törvénye este háromnegyed tízre a Cinemaxra. A sztenderdek barátai előtte ugyanitt aNégyszáz csapást is megnézték.

Kedden este fél tíz után Az oberwaldi titok kezdődik a Dunán, ami ugyancsak nem tartozik a neves alkotó csúcsdarabjai közé, de legalább nem adja minden másnap a tévé. Lehet, hogy én ekkor Féktelenült nézek a Filmplűn? Nem valószínű. Tizenegytől mindenesetre West Side Story a Film Mánián.

Szerdán egy norvég vígjáték dettó ebédre a Cinemaxon, a Lyukaskezű. De min is lehet kacagni ott fenn a messzi északon - kérdezem én, joggal és rezignáltan. Így térjünk mi vissza az állatokhoz! A Viasat3-on 21.20-kor induló Ragadozókban például két oroszlán szerepel, Val Kilmer és Michael Douglas (illetve a Ghost és a Darkness). Nos, ez egész jó kis film, de az is meszet evett, aki ezekért a vackokért fenntartja az előfizetését.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.