étel, hordó

Anyukám mondta – Encs

  • ételhordó
  • 2016. július 16.

Gasztro

Az 1984-ben városi rangot szerző Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településről csak pár soros Wikipédiaszócikket találtunk, s az önkormányzat honlapját böngészve sem rágtuk le a körmünket. „Az infrastruktúra fejlődése töretlen. Megtörtént a városi szennyvízhálózat bővítése, vezetékes gáz, kábeltévé áll rendelkezésre. A város kulturális életét az Encsi Művelődési Központ és Könyvtár szervezi. A Városi Galéria a kiállításai révén az abaúji művészek bemutatkozásának színhelye, de helyet ad országos hírű és külföldi művészek tárlatainak is” ­ – olvastuk például, de persze ott áll az is, hogy „a városban sajnos gondot okoz a lakosság foglalkoztatása”.

Mivel láttunk már egy csomó hasonló adottságú kelet-magyarországi települést, ahol kérdésünkre – van-e itt étterem? – kérdéssel feleltek: „Ide? Minek?”, Encsen sem lettek volna illúzióink, ha három-négy éve nem azzal lenne tele a sajtó, azon ámuldoznának az ún. szakemberek, hogy miért itt, a világ végén visznek olyan éttermet, ami Pesten is garantáltan táblás házzal működne? Ráadásul az Anyukám Mondta az elmúlt években megkapta az összes létező hazai elismerést, a bennfentesek szerint kinéz neki a Michelin-csillag is.

Nos, a messzi földön híres étterem a helyi lakótelep szolgáltatóházában működik az optikus, a gíroszos meg a turkáló szomszédságában, ami mindjárt hatalmas fricska, hiszen ennél sokkal jobb fekvésű helyet is találhattak volna. Például a természet lágy ölén, a csodaszép zempléni tájban.

Kicsit csalódottak is vagyunk, hogy odabent nyoma sincs a kisvárosi sörözői hangulatnak, bár a rusztikus konyhadizájnra sem lehet rossz szavunk, ráadásul „élő” dekorációval, például sonkákkal, szalámikkal dobták fel. A kiszolgálás barátságos, nagyképűségnek semmi nyoma, és csütörtök kora délután is majdnem telt ház fogad. Elsőként az ízelítő a kamrából nevű hidegtálra (2190 Ft) szavazunk. A kemencében sült grissinivel és házi savanyúságokkal kiegészített pármai sonka, a (valóban) olasz szalámi és a kecskesajt hármasra nem is mondhatunk mást, csak azt, hogy tökéletes. Noha elsőre elég merész elképzelésnek tűnik, de ugyanez áll a napi ajánlatként kínált kókusztejes sárgarépakrémlevesre is (990 Ft). A spenótos pizzával (2090 Ft) biztosra megyünk, hiszen sokszor leírták: itt készítik az ország legjobb pizzáját. Tényleg nagyon jó. Nemcsak a tészta, a rávalók is rendben vannak. A fűszeres kalácsra tett rebarbarás kacsamájon (2190 Ft) sem találunk fogást. Mondani sem kell, hogy végül a „golgotagyümölcsös, perui hamisborsos” sajttorta (1290 Ft) is káprázatos. Csak azt sajnáljuk, hogy hazafelé menet, a szomorú táj láttán még inkább azt érezzük, hogy álmodtuk ez az egészet.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.