étel, hordó

Anyukám mondta – Encs

  • ételhordó
  • 2016. július 16.

Gasztro

Az 1984-ben városi rangot szerző Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településről csak pár soros Wikipédiaszócikket találtunk, s az önkormányzat honlapját böngészve sem rágtuk le a körmünket. „Az infrastruktúra fejlődése töretlen. Megtörtént a városi szennyvízhálózat bővítése, vezetékes gáz, kábeltévé áll rendelkezésre. A város kulturális életét az Encsi Művelődési Központ és Könyvtár szervezi. A Városi Galéria a kiállításai révén az abaúji művészek bemutatkozásának színhelye, de helyet ad országos hírű és külföldi művészek tárlatainak is” ­ – olvastuk például, de persze ott áll az is, hogy „a városban sajnos gondot okoz a lakosság foglalkoztatása”.

Mivel láttunk már egy csomó hasonló adottságú kelet-magyarországi települést, ahol kérdésünkre – van-e itt étterem? – kérdéssel feleltek: „Ide? Minek?”, Encsen sem lettek volna illúzióink, ha három-négy éve nem azzal lenne tele a sajtó, azon ámuldoznának az ún. szakemberek, hogy miért itt, a világ végén visznek olyan éttermet, ami Pesten is garantáltan táblás házzal működne? Ráadásul az Anyukám Mondta az elmúlt években megkapta az összes létező hazai elismerést, a bennfentesek szerint kinéz neki a Michelin-csillag is.

Nos, a messzi földön híres étterem a helyi lakótelep szolgáltatóházában működik az optikus, a gíroszos meg a turkáló szomszédságában, ami mindjárt hatalmas fricska, hiszen ennél sokkal jobb fekvésű helyet is találhattak volna. Például a természet lágy ölén, a csodaszép zempléni tájban.

Kicsit csalódottak is vagyunk, hogy odabent nyoma sincs a kisvárosi sörözői hangulatnak, bár a rusztikus konyhadizájnra sem lehet rossz szavunk, ráadásul „élő” dekorációval, például sonkákkal, szalámikkal dobták fel. A kiszolgálás barátságos, nagyképűségnek semmi nyoma, és csütörtök kora délután is majdnem telt ház fogad. Elsőként az ízelítő a kamrából nevű hidegtálra (2190 Ft) szavazunk. A kemencében sült grissinivel és házi savanyúságokkal kiegészített pármai sonka, a (valóban) olasz szalámi és a kecskesajt hármasra nem is mondhatunk mást, csak azt, hogy tökéletes. Noha elsőre elég merész elképzelésnek tűnik, de ugyanez áll a napi ajánlatként kínált kókusztejes sárgarépakrémlevesre is (990 Ft). A spenótos pizzával (2090 Ft) biztosra megyünk, hiszen sokszor leírták: itt készítik az ország legjobb pizzáját. Tényleg nagyon jó. Nemcsak a tészta, a rávalók is rendben vannak. A fűszeres kalácsra tett rebarbarás kacsamájon (2190 Ft) sem találunk fogást. Mondani sem kell, hogy végül a „golgotagyümölcsös, perui hamisborsos” sajttorta (1290 Ft) is káprázatos. Csak azt sajnáljuk, hogy hazafelé menet, a szomorú táj láttán még inkább azt érezzük, hogy álmodtuk ez az egészet.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.