étel, hordó

Hooters

  • ételhordó
  • 2013. január 19.

Gasztro

Noha a csaplárosné figurája évszázados népszerűségnek örvend, a hazai vendéglátóhelyek (elsősorban kocsmák) férfiközönségének gondolkodásmódját jelenleg is a "Miért jobb a sör a nőnél?" típusú manifesztumok határozzák meg.

Ennél is szomorúbb, hogy a nők többsége evidensnek tartja az efféle nyomorult viccelődést. Mit is várhatunk egy olyan országban, ahol a legtrendibb népszórakozás a "Kurvák és kamionosok parti", és általában hölgyek vannak többségben, bár profit lámpással sem találnánk? Hát azt, hogy mindig van lejjebb. Az első Hooters 1983-ban nyílt meg Floridában, s mivel burgerekkel és sörökkel már telített volt a piac, a hangsúly a csinos felszolgálólányokon volt. Jelenleg huszonnyolc országban 430 Hooters működik, ami jelzi, hogy a világ más tájékán sem kell a szomszédba menni egy kis taplóságért, ám az a téboly kifejezetten magyar specialitásnak tűnik, ami az első hazai létesítmény nyitását megelőzte. Sokszoros túljelentkezés, médiahiszti, sztárparádés nyitóbuli (amennyire sztárparádésnak lehet nevezni bármit idehaza), mindez Budapest szívében, a Liszt Ferenc téren. Mintha luxusétterem nyílt volna, nem olyan amcsi étkezde, amit jobb helyeken legfeljebb meggyötört fuvarosok és vihogó kamaszfiúk keresnek fel.


Különben, ha erotikára számítunk súlyos húsok helyett, bizonyos a csalódás. Neonfényes hodály, sportközvetítéses plazmatévék szerte a falon, leginkább egy nyugat-európai buszpályaudvar várótermére emlékeztet az egész, bár az kétségtelen, hogy a forrónadrágos, push-up kiszolgálás - noha nem tűnik a legőszintébbnek - kedvesebb a megszokottnál, fásultságnak (egyelőre?) semmi nyoma. Az ételválaszték szinte alig különbözik az önkiszolgálós rokonétól, ellenben jóval többe kerül. A specialitásként emlegetett fried picklesnek (700 Ft), mely különleges, pácolt bundába csomagolt zöldséget - uborkát? cukkinit? - rejt, csak az olajtartalma emlékezetes olyannyira, hogy a Dallast juttatja eszünkbe, a garnélás falatok (Buffalo shrimp - 1700 Ft) viszont jól csúsznak, bár kissé drágák. De a sült krumpli is az (curly fries - 800 Ft), csak a nevéhez méltón attól különleges, hogy tekeredik, mint a rackajuh szarva. Persze, ha kihűl, ugyanolyan vacak, mint bármelyik hasáb, ezzel együtt melegen sem ajánljuk.

Kétféle hamburgert próbálunk ki (ezekhez alapból jár a "göndör krumpli"): a Blue Cheese-t (1800 Ft) és a Nacho ordinaryt (2540 Ft), az elsőn márványsajt, a másikon vadító mexikói fűszerek, a kéksajtosban kissé rágós a hús, a nachós viszont tényleg klasszis burger. A zsemle itt is, ott is pocsék.

Végezetül mindkét tortát (990 Ft) megvizsgáljuk. A csokitorta pokolian édes, ráadásul oly nehéz, mint Schwarzenegger súlyzója 1972-ben, a sajttorta jóval könnyedebb, viszont teljesen érdektelen. Ha élményekkel nem is, kalóriákkal jócskán megrakva támolygunk ki az Andrássy útra.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."