étel, kihordó

Senbazuru Bistro

  • ételhordó
  • 2021. május 26.

Gasztro

Japánban a szerencsét nem a malac túrja ki, hanem az ezer évig élő darumadár hozza, a senbazuru kifejezés is ehhez kötődik.

Magyar jelentése: „ezer origami daru”, a hagyomány szerint, akinek van türelme ennyi papírmadarat hajtogatni, annak garantált a szerencséje is. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy valamilyen nagy esemény előtt kell nekilátni a „papírmunkának”, például az, aki az esküvője előtt készíti el az ezer darvat, békés és boldog házaséletre számíthat. De mivel az origami szent dolog, mindenre alkalmazható: „2019 májusában mi is elkészítettük a madarainkat, azért hogy egyetlen álmunk teljesüljön: létrehozhassunk egy olyan helyet, ahol együtt élvezhetjük a minőségi ázsiai ételeket és italokat – mindezt a szeretteink társaságában. Reméljük, hogy a jövőben is ugyanolyan szeretettel élhetjük meg ezt az álmot, mint ahogy azt az első 1000 madár megszületése idején tettük” – olvassuk a Jókai utca 1. szám alatt működő Senbazuru Bistro honlapján, és ugyan személyesen még várnánk a madárlessel, a választék láttán muszáj a futárt ugrasztani. A vártnál úgy tíz perccel hamarabb érkezik, bár ennek most nincs akkora jelentősége, a Senbazuruban ugyanis szusiból a legnagyobb a választék, úgyhogy nem számít a hőmérséklet. De azért van más is. Ha a tavaszi tekercset (990 Ft) a kínai gyorsbüfék átlagához mérjük, akkor nemcsak a szerencsésebb olajhasználatot, de a többféle zöldséges tölteléket is érdemes kiemelni, mivel sokkal gazdagabb, mint a megszokott káposztás-rizses pótlék. A miszo levesnél (690 Ft) értékeljük a futár gyorsaságát, s mellőzzük a melegítést. Ami azt illeti, rosszat nem mondhatunk róla, bár az is igaz, hogy jót még a legjobb miszóról sem lehet mondani. A „lazac lovers” nevezetű 2 személyes szusitál (7990 Ft) 28 darabos kiszerelésben érkezik: az algaroládos makik (10 db) és a lazacbundás nigirik (18 db) külsőre ugyanolyanok, de a töltelék eltérő. Hol avokádó, hol uborka, hol tigrisrák, de sajtos is van. A lényeg mégis a lazac és a már-már tökéletes rizs, mely az összes falat velejárója. Külön öröm, hogy a gyömbért és a wasabit sem csak nagyítóval lehet észrevenni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.