25 százalékos túlárazások az uniós beruházásoknál
Mészáros Lőrinc a lemenő nap aranyló fényében

25 százalékos túlárazások az uniós beruházásoknál

  • narancs.hu
  • 2018. január 23.

Gazdaság

2010 előtt is volt korrupció, de a Fidesz központosította a lopást is.

Korábban a „helyi kiskirályok“ döntöttek egy-egy beruházásról, ma már viszont sokszor „igen magas szinten“ dől el, ki kap meg egy jelentős megbízást, mondta Martin József Péter a Magyar Nemzetnek. A Transparency International (TI) ügyvezető igazgatója azt mondta, becsléseik szerint az uniós pénzből finanszírozott fejlesztéseket 20-25 százalékkal túlárazzák a piaci árhoz képest. Közbeszerzési eljárásokon évente tübb mint 1000 milliárd forintnyi uniós támogatást osztanak szét. Azaz ha minden beszerzésnél 25 százalék a felár, akár 200 milliárd is eltűnhet.

Martin emlékeztetett, hogy az Európai Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF) már több mint 40 beruházásnál bukkant szabálytalanságra. Legutóbb Tiborcz István, Orbán Viktor vejének érdekeltségénél, az Elios Zrt-nél. Ebben az ügyben az OLAF szerint 13 milliárd forintot kellene visszafizetnie Magyarországnak. A TI vezetője szerint Magyarországnak csatlakoznia kéne a 2020-tól felálló Európai Ügyészséghez, de erre a kormány nem mutat semmiféle hajlandóságot.

Martin azt is elmondta, hogy a TI költségvetésének mindössze 7 százaléka érkezik a Soros Györgyhöz köthető Nyílt Társadalom Alapítványtól. Forrásaik 53 százalékát EU-s intézményektől nyerték pályázatokon, 20 százalék pedig a TI berlini központjától érkezett.

A kormány és a hivatalok persze teljesen másképp látják a helyzetet. A Közbeszerzési Hatóság szerint ugyanis „erősödött tavaly a verseny a közbeszerzési pályázatoknál, ahol továbbra is teljes az átláthatóság“. Ezt a szervezet elnöke, Rigó Csaba Balázs mondta az Európai Bizottságra hivatkozva. Rigó azt is hozzátette az MTI szerint, hogy csökkent a korrupció és a visszaélések kockázata.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.