Eladnák a búzát, de eltűntek az eddigi vevők

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 9.

Gazdaság

Az olasz partnerek inkább ukrán gabonát vesznek Raskó György agrárközgazdász rögtönzött közvélemény-kutatása szerint.

Egy nyírségi és egy Veszprém megyei gazdatársa is segítséget kért szerdán Raskó György agrárközgazdásztól a búza eladásához.

Az egykori politikus a Facebookon arról ír, hogy akiknek pénzre lenne szükségük az őszi munkák finanszírozásához, ezért szabadulnának a búzájuktól, most gondban lehetnek, mert „a vevők eltűntek”.

„Például az olasz vevők is, akik minden évben sok százezer tonna magyar búzát vásároltak. Az idén hiába hívom őket, egyelőre nem kell nekik a búzánk. Az egyikük emlékeztetett rá, hogy tavaly tavasszal vett volna magas áron is, de magyar partnerei nem adták, mert állítólag kiviteli tilalom volt a búzára. Mondom, ilyen nem volt. »De nekem azt mondták« – válaszolta az olasz partner. Ja, igen, volt egy ideig rendelet, hogy a gabonát az államnak kellett felajánlani először, s ha nem él vele, akkor mehet exportra... Így utólag nézve nem volt szerencsés ez a kormányrendelet, több kárt okozott, mint hasznot. Például átengedte az exportpiacokat a versenytársaknak, többek között ukrán szállítóknak is. Most ihatjuk ennek is a levét. Régi olasz partnereink most inkább az ukránoktól vásárolnak, mert olcsóbb, és úgy tűnik, a minőséggel sem lehet akkora probléma, mint amiről a magyar sajtó cikkezett hónapokon át” – írja Raskó György.

Posztja szerint a raktárakban maradt tavalyi készlettel együtt 8 millió tonna búza lehet Magyarországon, a hazai szükséglet pedig mintegy 3 millió tonna.  A többit most csak alacsony áron lehet eladni. Míg az új búzáért tonnánként 58–65 ezer forintot kínálnak, tavaly ennek a dupláját is megadták a vevők. Bár idén 30 százalékkal több termett, mint tavaly, a hektáronkénti termelési költség nőtt.

Az átvételi ár szempontjából most az árpa és a napraforgó sem ígérkezik jobb bevételi forrásnak, így a kukoricában lehet bízni. Raskó tudomása szerint rekordtermésben is lehet bízni, és jó árat is lehet remélni érte, 65–75 ezer forintot tonnánként, ugyanakkor a termelési költség is jóval 500 ezer forint felett lehet hektáronként. 

Az ukrajnai mezőgazdasági termékek, így a búza behozatalának tilalmát a magyar kormány szeptember 15-ig fenn kívánja tartani, azt viszont támogatja, hogy ezek az áruk uniós tranzittámogatással jussanak el hagyományos piacaikra, Afrikába és a Közel-Keletre. Erről Nagy István agrárminiszter beszélt hétfőn, amikor Mikola Szolszkijjal, Ukrajna mezőgazdasági és élelmiszerügyi miniszterével tárgyalt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.