Eladnák a búzát, de eltűntek az eddigi vevők

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 9.

Gazdaság

Az olasz partnerek inkább ukrán gabonát vesznek Raskó György agrárközgazdász rögtönzött közvélemény-kutatása szerint.

Egy nyírségi és egy Veszprém megyei gazdatársa is segítséget kért szerdán Raskó György agrárközgazdásztól a búza eladásához.

Az egykori politikus a Facebookon arról ír, hogy akiknek pénzre lenne szükségük az őszi munkák finanszírozásához, ezért szabadulnának a búzájuktól, most gondban lehetnek, mert „a vevők eltűntek”.

„Például az olasz vevők is, akik minden évben sok százezer tonna magyar búzát vásároltak. Az idén hiába hívom őket, egyelőre nem kell nekik a búzánk. Az egyikük emlékeztetett rá, hogy tavaly tavasszal vett volna magas áron is, de magyar partnerei nem adták, mert állítólag kiviteli tilalom volt a búzára. Mondom, ilyen nem volt. »De nekem azt mondták« – válaszolta az olasz partner. Ja, igen, volt egy ideig rendelet, hogy a gabonát az államnak kellett felajánlani először, s ha nem él vele, akkor mehet exportra... Így utólag nézve nem volt szerencsés ez a kormányrendelet, több kárt okozott, mint hasznot. Például átengedte az exportpiacokat a versenytársaknak, többek között ukrán szállítóknak is. Most ihatjuk ennek is a levét. Régi olasz partnereink most inkább az ukránoktól vásárolnak, mert olcsóbb, és úgy tűnik, a minőséggel sem lehet akkora probléma, mint amiről a magyar sajtó cikkezett hónapokon át” – írja Raskó György.

Posztja szerint a raktárakban maradt tavalyi készlettel együtt 8 millió tonna búza lehet Magyarországon, a hazai szükséglet pedig mintegy 3 millió tonna.  A többit most csak alacsony áron lehet eladni. Míg az új búzáért tonnánként 58–65 ezer forintot kínálnak, tavaly ennek a dupláját is megadták a vevők. Bár idén 30 százalékkal több termett, mint tavaly, a hektáronkénti termelési költség nőtt.

Az átvételi ár szempontjából most az árpa és a napraforgó sem ígérkezik jobb bevételi forrásnak, így a kukoricában lehet bízni. Raskó tudomása szerint rekordtermésben is lehet bízni, és jó árat is lehet remélni érte, 65–75 ezer forintot tonnánként, ugyanakkor a termelési költség is jóval 500 ezer forint felett lehet hektáronként. 

Az ukrajnai mezőgazdasági termékek, így a búza behozatalának tilalmát a magyar kormány szeptember 15-ig fenn kívánja tartani, azt viszont támogatja, hogy ezek az áruk uniós tranzittámogatással jussanak el hagyományos piacaikra, Afrikába és a Közel-Keletre. Erről Nagy István agrárminiszter beszélt hétfőn, amikor Mikola Szolszkijjal, Ukrajna mezőgazdasági és élelmiszerügyi miniszterével tárgyalt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.