Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat friss adatai alapján Magyarországon az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson számolva) az EU átlagának 76,6 százaléka volt, míg Romániában ez az arány 76,7 százalék – szúrta ki a Portfolio. Ez azt jelenti, hogy Románia a legismertebb fejlettségi mutató esetében hivatalosan megelőzött minket az október 11-én felülvizsgált statisztika alapján.
Az elmúlt közel tíz évben Magyarország egyébként szintén lendületesen zárkózott fel az uniós fejlettség átlagához, de Románia még ennél is jóval gyorsabb ütemben közeledett: Románia 2013-ban még 54,6 százalékon állt, 2022-re viszont már 77 százalék közelében jár, vagyis 22 százalékpontos javulást tudott elérni, ez 2,5-szöröse a magyar ütemnek.
Az újság megjegyezte azt is azért, hogy 10 év alatt a magyar gazdaság tudta felmutatni a 11. leggyorsabb konvergenciát az uniós átlaghoz, viszont a sorban előtte jellemzően szinte mind csak régiós versenytársak vannak.
Ezt azt jelenti, hogy bár a magyar gazdaság ugyan közelít az EU átlagához, a relatív teljesítménye a régiós országokhoz képest romlik.
Az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson számolva) tekintetében Magyarország mögött már csak öt ország van: Lettország, Horvátország, Szlovákia, Görögország és Bulgária.
Fontos megjegyezni, hogy az EU-átlag jelen esetben nem a nyugati országok szintjét jelenti, tehát a képzeletbeli 100 százalék nem az a fejlettség, ahol mondjuk Németország vagy svédország van, ezek az országok ugyanis verik az uniós átlagot, ezt egyenlítik ki a keleti és déli országok egy kis lefelé húzással.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a GDP továbbra sem tükrözi pontosan az ország , lakosságának életszínvonalát, bár értelemszerűen a kettő előbb-utóbb össze szokott kapcsolódni.