Az egyik legfontosabb mutatóban előzött minket Románia

  • narancs.hu
  • 2023. október 12.

Gazdaság

Az egy főre jutó GDP sem tükrözi az életszívnoalat, de sok dolog kikövetkeztethető belőle.

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat friss adatai alapján Magyarországon az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson számolva) az EU átlagának 76,6 százaléka volt, míg Romániában ez az arány 76,7 százalékszúrta ki a Portfolio. Ez azt jelenti, hogy Románia a legismertebb fejlettségi mutató esetében hivatalosan megelőzött minket az október 11-én felülvizsgált statisztika alapján.

Az elmúlt közel tíz évben Magyarország egyébként szintén lendületesen zárkózott fel az uniós fejlettség átlagához, de Románia még ennél is jóval gyorsabb ütemben közeledett: Románia 2013-ban még 54,6 százalékon állt, 2022-re viszont már 77 százalék közelében jár, vagyis 22 százalékpontos javulást tudott elérni, ez 2,5-szöröse a magyar ütemnek.

Az újság megjegyezte azt is azért, hogy 10 év alatt a magyar gazdaság tudta felmutatni a 11. leggyorsabb konvergenciát az uniós átlaghoz, viszont a sorban előtte jellemzően szinte mind csak régiós versenytársak vannak.

Ezt azt jelenti, hogy bár a magyar gazdaság ugyan közelít az EU átlagához, a relatív teljesítménye a régiós országokhoz képest romlik.

Az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson számolva) tekintetében Magyarország mögött már csak öt ország van: Lettország, Horvátország, Szlovákia, Görögország és Bulgária.

Fontos megjegyezni, hogy az EU-átlag jelen esetben nem a nyugati országok szintjét jelenti, tehát a képzeletbeli 100 százalék nem az a fejlettség, ahol mondjuk Németország vagy svédország van, ezek az országok ugyanis verik az uniós átlagot, ezt egyenlítik ki a keleti és déli országok egy kis lefelé húzással.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a GDP továbbra sem tükrözi pontosan az ország , lakosságának életszínvonalát, bár értelemszerűen a kettő előbb-utóbb össze szokott kapcsolódni.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.