Bezárja nagykőrösi gyárát a japán Siix

  • narancs.hu
  • 2024. november 9.

Gazdaság

A Nagykőrösön működő cégnél jelenleg több mint 330 ember dolgozik. Korábban milliárd feletti támogatást kapott a kormánytól. 

Már csak jövő év március 31-ig működik Nagykőrösön a Siix Hungary Kft. ipari és autóipari elektronikus részegységeket előállító gyára. A gyárberzárásról rendkívüli közleményben számolt be a Facebookon Körtvélyesi Attila helyi polgármester, aki szerint azonnal megkezdik egy akcióterv kidolgozását, hogy a munkavállalók minél előbb új munkahelyeket találjanak. 

A hvg.hu emlékeztet, a japán vállalat magyarországi leányvállalata 10 évet sem ért meg, pedig a 2016-ban 6,4 milliárd forintos beruházással felépített gyárat többször is megtolta a magyar kormány: a kezdetekkor például 1,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással, 2020-ban pedig 282 millió adófizetői forinttal versenyképességi támogatás formájában.

Az Opten céginformációs adatbázis szerint jelenleg 333 ember dolgozik a cégnél, de már ez is kevesebb, mint az idén májusi 377 fős csúcs. A társaság tavaly több mint 5 milliárd forint veszteséget könyvelt el, de 2019 óta egyetlen évben sem sikerült pozitívba fordítani az eredményt: a veszteség mindig több volt egymilliárd forintnál. 

A cég a bezárás okának a makrogazdasági helyzetet jelölték meg fő indokként. A gyártást szlovákiai leányválallatuk veszi át, amelynek kibővítik a kapacitását és javítják a hatékonyságát. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.