Több mint kétszázan zsúfolódtak be a 160 fős terembe a debreceni lakossági fórumon, ahol a kínai befektetők által, magyar állami támogatással épülő akkumulátorgyár ügyében, a környezetvédelmi engedélyeztetésről szólt a közmeghallgatás.
A fórumon ellenzéki pártok, az LMP és a Mi Hazánk is képviselték magukat.
A Telex beszámolója szerint Rácz Róbert hajdú-bihari főispán és Dr. Hajduné Dr. Kovács Mária Mónika, a vármegyehivatal környezetvédelmi vezetője nem tudta zavartalanul megtartani a prezentációját, mert állandó bekiabálások hallatszottak. A résztvevők hazaárulónak nevezték a fejeseket.
Tóth Roland, az Enviprog Group vezetője az asztal mögé bújva olvasta fel a prezentációját, tőle azt követelték, hogy álljon fel.
A beruházó a világ vezető akkugyártója, a kínai Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL). A projektről a magyar állam már megegyezett a céggel, és sok civil sérelmezte, hogy őket csak ezután kérdezik meg. Egy felszólaló szerint helytelen, hogy míg az állam 88 milliárd forinttal támogatja a projektet, az iskolákat nem tudják rendesen kifűteni.
„Akkor mi van Göddel?” – kérdezték az esemény egy pontján, amikor a prezentálók azt ígérték, bezáratják a gyárat, ha nem tartják be az iparbiztonsági szabályokat.
A CATL beruházása a megépítéssel és az üzembe helyezéssel 3000 milliárd forintba kerül, 2025-re 9000 dolgozót foglalkoztatna, éves kapacitása 100 gigawattóra, vízigénye pedig nap 3-6000 köbméter.
A tiltakozók szerint akkumulátorgyár vízigénye nagyobb lesz, mint egész Debrecené, ami növeli az aszályveszélyt, a vegyi anyagok szennyezni fogják a környezetet, és a gyárhoz szükséges dolgozók is csak vendégmunkásokkal lehetséges. A gödi Samsung rendszeresen megszegi a jogszabályokat, például mérgező vegyi anyagokkal szennyezték a talajvizet. Nem várnak mást a CATL-tól sem.