Inotai András: 2018. április 8. az utolsó alkalom, amikor leváltható a Fidesz-hatalom

  • narancs.hu
  • 2018. február 5.

Gazdaság

A közgazdász szerint addig tartható a költségvetési hiány, ameddig jönnek az uniós pénzek.

Interjút adott a Népszavának Inotai András közgazdász, a Világbank korábbi munkatársa, aki úgy látja, hogy az uniós forrásokból csak kevés olyan beruházás valósult meg, amely a fenntartható növekedést szolgálja. „Helyette a legkülönbözőbb, sokszor a kormánykommunikációban olcsón eladható célokat szolgáló, de a versenyképességgel köszönő viszonyt sem ápoló programok jutnak jelentős összegekhez. Mivel pedig az uniós támogatások jelentős része a magyar költségvetésen keresztül jut el a nyertesekhez, akkor

levonhatjuk azt a következtetést is, hogy a magyar költségvetés 3 százalék alatti hiánya addig tartható, amíg uniós pénzek érkeznek”

– mondta Inotai.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan szivárognak el az uniós pénzek, a közgazdász háromféle módszert említett: a túlszámlázást, a támogatási pénz eltérő célú felhasználását és a szimpla visszaéléseket. Arra kérdésre, hogy Kína valóban adna-e nekünk támogatást, ahogy Orbán Viktor tavaly novemberben említette, Inotai úgy válaszolt, hogy pénz biztosan lenne, „a kérdés csak az, milyen áron”. Szerinte nem egyszerűen a nemzetközi kamatszintet esetenként jelentősen meghaladó kamatokra kell gondolni, hanem a

politikai árra is.

Inotai András egy korábbi konferencián

Inotai András egy korábbi konferencián

Fotó: MTI/Kovács Tamás


„Elképesztő, hogy a NER-hez tartozó oligarchák olyan pénzintézetektől vesznek fel hatalmas összegeket saját projektjeikre, amelyekben szintén résztulajdonosok. Ez nemcsak erkölcstelen, de normális bankrendszerben törvénytelen is. Nem véletlen, hogy az ezekből a hitelekből megvalósuló beruházások nagy része az ingatlanpiacon valósul meg. Alig jut el a termelő szektorban dolgozó kis- és középvállalatokhoz” – vélekedett Inotai, aki szerint egy újabb bankválság

könnyen gazdasági összeomláshoz vezethet.

Az interjú végén az MTA KRTK Világgazdasági Intézet volt igazgatója azt mondta, hogy óriási a tét az idei választásokon, mert szerinte aki azt gondolja, hogy ha most nem, majd 2022-ben leváltják a Fideszt, téved: „Ránézve a világra, Európára és a magyar valóságra: nincs 2022!”

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.