Nálunk drágultak a legnagyobbat az ingatlanok az EU-s országok közül

  • narancs.hu
  • 2023. július 12.

Gazdaság

A legtöbb fiatalnak csak álom a saját lakás, évtizedekig gyűjtögethetik az önerőt.

Szigorodtak a hitelfelvételi szabályok, a kormány pedig szigorítja a a családtámogatások feltételeit, pedig úgy elszaladtak a lakásárak Magyarországon, hogy egy fiatalnak jellemzően már tíz évig kell spórolnia csak ahhoz, hogy összerakja a lakáshitelhez szükséges önerőt – derül ki a Nemzeti Bank elemzéséből, amit az RTL.hu ismertet.

Az ingatlanok ára az Európai Unióban Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben, 2015-óta a 256 százalékára. A legtöbb nyugat-európai országban a 2015-ös ár 100-150 százalékán forognak a lakóingatlanok. 

Magyarországon extrém magas, 92 százalékos a saját tulajdonú ingatlanban lakók aránya, és nagyon drága bérelni.

Szinte lehetetlen önerőre összegyűjteni egy fiatalnak, ha nem örököl vagy nem jut nagyobb összeghez. Egy lakás megvásárlásához az MNB most minimum 20 százalékos önerőt ír elő, de jellemzően legalább 25 százalékot kell a fiatalnak letenni az asztalra ahhoz, hogy a kezdeti költségekkel – illeték, ügyvédi díjak, közvetítői jutalékok – együtt hozzájuthasson a kiszemelt ingatlanhoz.

Az sem segít rajuk, hogy Magyarországon az első lakásukat vásárló fiatalokra ugyanolyan előírások vonatkoznak most, mint minden más jelzálogadósra. Pedig jellemzően annál korábban vállalnak a fiatalok gyereket, minél hamarabb biztos lakhatáshoz jutnak.

A jegybank szakértői is lazításokat javasolnak: csökkenteni lehetne a fiatal lakásvásárlók számára az önerő előírást, hiszen az 5-10 százalékponttal magasabb hitelfedezeti arány az eddigi felére vagy háromnegyedére csökkenthetné az önerő előteremtéséhez szükséges időt. A jövedelemarányos törlesztőrészletre vonatkozó szabályokon is lehetne enyhíteni, mivel a fiatalok jellemzően később többet keresnek, ahogy tapasztalatot szereznek a munkaerőpiacon.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.