Több milliárd forintnyi adóbevételről mond le a kormány a focistáknak kedvező szabályokkal

  • narancs.hu
  • 2024. október 3.

Gazdaság

Alig kell adóznia a focistáknak Magyarországon, hogy még nagyobb fizetésekkel tudják őket idecsábítani. 

A francia élvonallal vetekszik a magyar focistáknak adott fizetések szintje, mert a magyar állam a labdarúgók jövedelmének sokkal kisebb részét vonja el, mint ami más országokban jellemző – írja a G7 az elemzésében.

 A lap rámutat, hogy az NB I-es csapatok összesített személyi ráfordítása úgy nőtt a bő hússzorosára 2010 és 2023 között, hogy közben az elsőosztályú bajnokság létszámát 16-ról 12-re csökkentette a szövetség. A magyar NB I-ben így már jobban keresnek a focisták, mint bármely kelet-európai ország elsőosztályú bajnokságában, a magyarországi focistafizetések az ausztriaiak szintjén vannak, de a Ferencváros a francia középcsapatok szintjén tud már fizetni a játékosoknak. 

A lap elemzése szerint ez egyrészt a nálunk a fociba ömlő állami milliárdoknak köszönhető, másrészt annak, hogy a focisták nálunk kevesebb adót fizetek, mint máshol. Magyarországon ugyanis a labdarúgók nem személyi jövedelemadót, hanem 2010 óta úgynevezett egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) fizetnek, ennek felső összeghatárát 2018-ban 500 millióra emelték, vagyis az itthon játszó labdarúgók jelenleg félmilliárd forintos jövedelemig választhatják a kedvezőbb adózást, miközben a sporton kívüli szakmánál 60 millió forint a limit.

Miután pedig a kormány a koronavírus-járványt követően eltörölte az úgynevezett munkáltatói ekhót, a cégeknek semmilyen fizetési kötelezettsége nincs, ezzel pedig tovább csökkent a hazai labdarúgócsapatok költségszintje is.

A lap összesítése szerint a

 rendkívül kedvező adózási környezettel a magyar állam éves szinten 4,5-5 milliárd forint bevételről mond le csak a labdarúgó NB I-ben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.