Ukrajna után Magyarországnak szállítja a legtöbb fegyvert Németország

  • narancs.hu
  • 2023. július 1.

Gazdaság

A kormány 1,03 milliárdért vásárolt be a német hadiiparnál.

Az idei évben Ukrajna után Magyarországnak szállítja eddig a legtöbb fegyvert Németország, írja az rtl.huFreipresse című német lapra és dpa hírügynökségre hivatkozva. Míg a háborúban álló Ukrajna január elsejétől 1,18 milliárd euró értékben kapott exportengedélyt fegyverekre, Magyarország 1,03 milliárdért vásárolt be a német hadiiparnál.

A lap szerint a németek idén eddig 4,62 milliárd euró értékben engedélyeztek fegyverexportot, ami 12 százalékkal jelent többet, mint az előző év első hat hónapjában. Ukrajnába a háború elejétől a tavalyi év végéig összesen 2,24 milliárd euróért küldtek fegyvert.

Németország többi ügyfelének lényegesen kevesebb fegyvert szállított, mint a magyaroknak és ukránoknak. Ciprus 266,6 millió euróért vásárolt be, az Egyesült Királyság 227 millióért, az USA 265,8 millióért, Franciaország pedig 226,8 millióért. Még az orosz fenyegetésre különösen kényes Lengyelország is csupán 92,3 millióért vett fegyvert a németektől, Finnország pedig 83,7 millióért.

A német fegyverexport-engedélyek volumene már a harmadik egymást követő évben marad magas szinten.

A német fegyverexport régóta politikai viták kereszttüzében áll Németországban.

A kormányzat több mint egy éve dolgozik egy törvényjavaslaton, amely komolyan megszigorítaná a fegyverkivitelt.

Korábban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszélt: „Hosszú távú célunk, hogy magyar fejlesztésű fegyverek gyártásával, hazai beszállítói hálózattal rendelkezzünk, ami stratégiai fontosságú Magyarország biztonsága szempontjából”.

A kormány régóta ellenzi a fegyverszállításokat Ukrajna számára, a hazai hadiiparban viszont több változás is történt. Orbán Viktor pedig már 2022-ben azt kérte az EU-tól, hogy a helyreállítási források egy részét Magyarország védelmi célokra fordíthassa.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.