Varga Mihály kollégiumi szobatársa szerzett meg egy értékes ingatlant a Svábhegyen

  • narancs.hu
  • 2024. október 24.

Gazdaság

Szabó Zoltán cége szerezte meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő licitjén a volt svábhegyi nővérszállót. 

730,2 millió forintért a Varga Mihály kollégiumi szobatársaként emlegetett Szabó Zoltán cége, a Garage Ingatlanfejlesztő Kft. szerezte meg a Svábhegyi Gyermekkórház volt nővérszállóját – írja az Mfor.hu.

Az ingatlan a Svábhegy egyik legszebb részén fekszik, közvetlenül a Béla király úti köztársasági elnöki rezidencia szomszédságában, de évek óta kihasználatlan, végül tavaly decemberben az állami Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. nyilvános licitre bocsátották.

Az épület 1935-ben szállodának épült, majd később kórházként és nővérszállóként hasznosították. Az MNV árverési felületén közölt információk szerint a hegyvidéki építészeti stílusban épült szállóépület hasznos alapterülete több mint 1,2 ezer négyzetméter, és 5,5 ezer négyzetméteres telken áll, amely akár osztható is.

Korábban felmerült az is, hogy Sólyom László volt köztársasági elnök költözzön az épületbe, de a költségek miatt nem élt a lehetőséggel. Többször felmerült, hogy különféle állami hivatalokat költöztessenek az épületbe, de végül ezekre sem került sor, így az ingatlan évek óta kihasználatlanul pusztul. Az elmúlt években a mostoha sorsú épület állami hivatalok helyszíneként is szóba került, de kihasználatlanul pusztul. 

Az MNV árverésén a kikiáltási ár 676,26 millió forint volt, ennél magasabb lett végül a 730 millió forint feletti vételár. Az épületet végül a Garage Kft. szerezte meg, amelynek tulajdonosa, Szabó Zoltán Varga Mihály pénzügyminiszter kollégiumi szobatársa volt az egyetemi éveik alatt.

Szabó cége korábban a Paár Attila-féle West Hungária Bau (WHB) Kft. társaságában nyerte el az állami finanszírozású, összesen 18,7 milliárd forintos keretösszegű Millenáris Széllkapu projekt társkivitelezői szerepét, de szintén a WHB és a Garage Kft. rekonstruálja 2018 óta a Mátyás-templom melletti, a II. világháborúban megsérült Pénzügyminisztérium épületét is. A Garage Kft. a tavalyi évet rekord, 10,8 milliárd forintos nettó bevétel mellett 586,6 millió forintos adózott eredménnyel zárta. Szabó Zoltán 300 millió forint osztalékot vett ki cégéből. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.