A lengyelektől tanuljuk, hogyan kell megvédeni a sajtó szabadságát

  • narancs.hu
  • 2016. december 18.

Hírnarancs

A HírTv az új ATV. Orbán megfizet az Erzsébet-utalványok miatt, Budapesten tüntetéssorozat volt. Elhunyt Megyesi Gusztáv.
Megyesi Gusztáv 1950-2016

Megyesi Gusztáv 1950-2016

Fotó: MTI - Földi Imre

 

Kálmán Olga Simicskánál folytatja

A megváltozott klímájú ATV-nél csak idő kérdése volt, hogy mikor áll fel a csatorna arca, az Egyenes Beszédet vezető Kálmán Olga. Az index információi szerint Kálmán már egy ideje új helyet keres magának, most pedig már biztos, hogy februártól Simicska portáján folytatja munkáját. A hírek szerint Németh Szilárd, az ATV vezérigazgató-helyettese eléggé meglepődött a műsorvezető döntésén, de mindketten diplomatikusan kezelik a helyzetet, és a távozás okáról csak annyit árultak el, hogy nem a pénzről szól.

Hétmilliárdos büntit kell fizetnünk az Erzsébet utalványok miatt

A magyar kormánynak több mint hétmilliárd forintot kell kicsengetnie az Edenred étkezési utalványokat forgalmazó francia cégnek, amelyet pár évvel ezelőtt lehetetlenített el a Fidesz több másik hasonló profilú vállalattal együtt. 2012-ben ugyanis 51%-ra emelték meg a béren kívüli juttatások adóját, ám ez persze nem vonatkozott az Erzsébet utalványra, illetve a Szép-kártyára, amelyek után csak 31%-ot kellett fizetni. Ezzel az ügyes jogszabály-módosítással sikerült elérni, hogy a versenytársak kivonuljanak a piacról. A Világbank nemzetközi vitarendező szervezete viszont kártérítést ítélt meg a francia cégnek, amely korábban panaszt nyújtott be kormányunkkal szemben – írja a 444.

Tüntetés a lengyelek előtt

A csütörtökön kirobbant botrány a hétvégére sem csitult el, több százan jelentek meg az elnöki palota és a szejm előtt. Az újságírók és a szimpatizánsok az épület előtt demonstrálnak, az ellenzéki képviselők pedig péntek éjjel óta, egymást váltva ülősztrájkot tartanak a parlamentben – írja a hvg.hu. A lengyel sajtószabadság helyzete pedig Budapestet is elérte, vasárnap tüntetést tartottak a lengyel nagykövetség épülete előtt.

Tüntetés az oroszok előtt

„Élőben nézhetünk végig egy népirtást, és nem teszünk semmit” – idézi a hvg.hu tudósítója a Kettős Mérce egyik aktivistáját. A szervezet vasárnap délutánra időzített egy tüntetést az orosz nagykövetség épülete elé, ahol pár száz ember jelent meg, hogy demonstrációjukkal üzenjék meg Oroszországnak: fejezzék be az Aszad-rezsim támogatását. Az eseményen magyar, iráni, szír és orosz aktivisták is beszédet mondtak. A megjelentek a tüntetés végén csatlakoztak a lengyel nagykövetség előtt demonstrálók csapatához.

Gyász

Elhunyt Megyesi Gusztáv, az Élet és Irodalom állandó munkatársa, egykori főszerkesztője, aki harminc éven át dolgozott a lapnak – tudatta a szomorú hírt az ÉS szerkesztősége.

„Ha van ÉS-es stílus és szemlélet, akkor Megyesi egyik legmarkánsabb képviselője volt: a világra nyitott, szociálisan érzékeny” – írták róla kollégái a Facebookon.

„Ne járj metróval, mert ég!’

Új plakátokkal támad a Kétfarkú Kutya Párt, most a hármas metróval kapcsolatban látják el jó tanácsokkal a bátor utazóközönséget. A kék metró életveszélyes állapotáról részletesen itt számoltunk be egy évvel ezelőtt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.