A Világgazdaságnál finomhangolás van, és olyan újságíró távozik, aki az MNB zűrös pénzügyeiről írt

  • narancs.hu
  • 2016. november 27.

Hírnarancs

Meghalt Fidel Castro, NER-kompatibilis lesz a Világgazdaság is, már az úszóedzők is renitensek, a franciák választanak, a marokkóiak meg verik a nőket. Elégett egy Sex Pistols-gyűjtemény. Hírek advent első vasárnapján.

Castro halott

Szombaton, életének kilencvenedik évében meghalt Fidel Castro, a kubai forradalom elindítója, majd az országot majdnem 50 évig vezető diktátor. A halálhírre számos politikai és egyházi vezető reagált, például Ferenc pápa, aki spanyol nyelvű üzenetet küldött Raúl Castrónak, Fidel testvérének és utódának, mely szerint imádkozik a volt államfő lelki üdvéért. Castro jelentőségét senki sem vonta kétségbe, az európai politikusok azonban igyekeztek visszafogott hangvételű közleményeket kiadni, a forradalmár és a diktátor kettősségére és ellentmondásaira is rávilágítva. Donald Trump viszont nem vacakolt, először csak annyit írt ki Twitterjére: „Fidel Castro halott!” Majd kiadott egy bővebb közleményt, ahol kifejti, milyen brutális diktátor volt. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök meglepően baráti hangot ütött meg nekrológjában, amit aztán jól ki is figuráztak.

false

Finomhangolás

Folytatódik az átalakulás a Mediaworksnél, most éppen a Világgazdaságról, a kiadó üzleti lapjáról van szó. Onnan távozott november közepén ugyanis közös megegyezéssel Csabai Károly újságíró, pár nappal előtte pedig Mezősi Tamás főszerkesztővel is szerződést bontottak (helyére a Magyar Időktől átigazolt Deák Bálint ült). Csabai írt elsőként az MNB-alapítványok botrányairól. A Népszabadság kinyírásához hasonlóra a VG-nél nem kell számítani, Liszkay Gáborék inkább egy kormánybarát pénzügyi napilapot akarnak csinálni. Első lépésként ki is lehet pipálni a csütörtöki Orbán-interjút – ez nem valami eredeti forgatókönyv, láttunk már ilyet az Origónál is. A finomhangolás tehát megkezdődött, aminek állítólag Matolcsy György is roppantul örül.

Elúszott

Egyeztetést hívott össze szombatra a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) a „lázadó” úszók (Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Verrasztó testvérek) edzőivel, de a nagy találkozás elmaradt. Az edzők ugyanis lemondták a meetinget, így a valószínűsíthető számonkérésre sem kerülhetett sor. Minderről a Nemzeti Sport számolt be, mire a MÚSZ vasárnap kiadott egy közleményt, hogy az újság „sorozatosan téves, hamis, ellenőrizetlen híreket, információkat tesz közzé”. Bővebben azonban nem magyarázták meg, mire gondolnak.

Hírek a nagyvilágból

Előválasztanak ma a franciák: vasárnap tartják a jobboldali francia elnöki előválasztás második fordulóját, ahol az állampolgárok François Fillon és Alain Juppé közül választhatnak. Az első fordulóban egyébként kiesett a korábbi elnök, Nicolas Sarkozy, Fillon pedig győzedelmeskedett. A jobboldali jelölt a jövő tavasszal tartott elnökválasztás második fordulójában a szélsőjobboldali Marine Le Pen ellen indulhat majd.

Az amerikaiak újabb érvet találtak Trump ellen: alkotmányellenes ugyanis, hogy amerikai elnökként valaki külföldről jövő pénzt fogadjon el, márpedig Trump üzleti érdekeltségein keresztül mást sem tesz. Jogászok szerint, ha decemberig, amikor is Trump találkozik az elektorokkal, még mindig tulajdonosa lesz cégeinek, el kell utasítani elnökké választását. Trump szerint persze semmilyen összeférhetetlenség nincs, és esze ágában sincs lemondani üzleteiről.

Marokkóban külön műsorral adóznak a kék-zöldre vert nőknek, méghozzá úgy, hogy kellemes pár percben mutatják be, hogyan kell eltüntetni sminkkel, ha családon belüli erőszak áldozata lettél, azaz ha a kedves férjed összevert.

Elégett

false

Berágott a Sex Pistols egykori menedzserének, Malcolm McLarennek a fia, Joe Carré, és szombat este szépen felgyújtotta a Temzén legendás gyűjteményét. Carré szerint azzal, hogy múzeumok, galériák és könyvtárak emlékeznek meg a bandáról, a szubkultúráról, intézményesítik a punkmozgalmat, amit semmiképp sem lenne szabad. Részéről meg is tette, ami tőle telik: egy múzeumnyi posztert, ritka felvételt, ruhákat és egyéb tárgyakat égetett el anyja, Vivienne Westwood dizájner kíséretében, aki beszédet is mondott e nem mindennapi eseményen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.