Akinek van gerince, menekül Andy Vajna és Habony Árpád tévéjéből

  • narancs.hu
  • 2016. március 21.

Hírnarancs

Gulyás Márton börtönbe mehet, Molnár Gyula viaskodhat az MSZP-ért, Obama pedig történelmet írt közben egy másik galaxisban. Hírek.
Habony + Vajna, a minőségi televíziózás zálogai

Habony + Vajna, a minőségi televíziózás zálogai

 

 

Menekülnek a Tv2-től. „Hogy a propagandához valaki ilyen gátlástalanul adja szívét-lelkét (és arcát), ahogyan azt Kunfalvi Nóra tette, ez tényleg nóvum, még a 2016-os Magyarországon is” – írtuk a mai Magyarország egyik legsötétebb „riporteréről”, és a vicces az, hogy munkahelyén, a habonyosított Tv2-nél is sokan pontosan ugyanezt gondolják róla: érkezése óta, ahogy a 24.hu írja, „a csaknem 30 fős riporteri gárdával dolgozó szerkesztőség harmada, egy tucat riporter keres nagyon intenzíven állást. Volt olyan szerkesztő, aki név nélkül arra a kérdésre, hogy mi a baj, csak annyit mondott, hogy a dilettantizmus.”

Természetesen mindig vannak olyan alakok, akik simán belépnének még egy ilyen, propagandacélokra kihasznált, hírhamisítást boldogan alkalmazó munkahelyre is: a hírek szerint a Tv2-nél hamarosan újraindul a Napló, méghozzá Hajdu Péter irányításával. A Tv2 ehhez a műsorhoz több régi riportert is megpróbált visszahívni a csatornához, de senkinek nem volt kedve hozzá, ezt az aktust viszont, csak hogy még undorítóbb legyen az egész, ma Vajna tévéje megpróbálta egész egyszerűen elhazudni.

Ja, és azt ugye tudjuk, hogy a fentebb már méltatott Kunfalvi Nóra Juhász Pétert próbálta (semmitől, legkevésbé az ún. kreatív vágástól sem visszariadva) megszívatni, csak éppen nem sikerült neki, de annyira nem, hogy az Együtt alelnökének még az is bejött, amikor a ráirányult igen komoly médiafigyelmet kihasználva pénzbeli támogatást kért azért, hogy folytathassa Orbán Viktor gyanús vagyonosodásának feltérképezését: mai bejelentése szerint ugyanis legalább 3 millió forinttal lett gazdagabb emiatt az elmúlt napokban.

Más, de még belföld. Gulyás Márton a Nemzeti Választási Irodánál lezajlott, kopasz szekrényekkel díszített botrány után levett az épületről két táblát, ezért pedig az ügyészség a 444 szerint elég súlyos büntetést szeretne mérni a renitens figurára: Gulyás akár két év börtönt is kaphat. Tárgyalás: holnap reggel.

A párt most induló, nyár elejéig tartó tisztújítási akciójában a jelenlegi elnök, Tóbiás József mellett Szanyi Tibor, Harangozó Tamás, és a hírek szerint Molnár Gyula, a XI. kerület egykori polgármestere is indul az MSZP elnöki székéért. Gigászok harca ez, nem vitás.

Mindeközben egy másik univerzumban: Barack Obama volt az első amerikai elnök, aki (még tegnap) 88 év (Calvin Coolidge 1928-as vizitje) után először Kubába látogatott. A szimbolikus aktus világosan jelzi, hogy Kuba és az USA, illetve az egész nyugati világ viszonya radikálisan át fog alakulni már a nagyon közeli jövőben is.

De vajon mikor változik meg Észak-Korea? A sztálinista diktatúra sajnos nem adja semmilyen jelét a javulásnak: nemrég hidrogénbombájukkal kérkedtek, most pedig rövid hatótávolságú rakétákat bombáztak bele a Dél-kínai-tengerbe, hogy bebizonyítsák – hát, hogy mit is, azt nehéz volna megmondani, de az ilyesféle izomfeszítés túl sok jót még nem jelentett a világtörténelemben.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.