Merkel: A szabad társadalmak legyőzik a terrorizmust

  • narancs.hu
  • 2016. március 22.

Hírnarancs

A terror napján nehéz másról beszélni. Híreket mondunk mégis, köztük az oktatásügy nagy fordulataival és a rendeleti költségvetés közelgő rémével.

Terror

Megemlékezés Brüsszelben

Megemlékezés Brüsszelben

Fotó: MTI/AP

A nap mindent beárnyékoló híre a brüsszeli terrortámadás. A reptéren és a metróban robbanó bombák jelenlegi tudásunk szerint 34 áldozatot szedtek, és mintegy 200 ember sebesült meg. Köztük két magyar is van, egyikük a kormány alkalmazottja. A merényletet magára vállalta az Iszlám Állam. A belga hatóságok pedig közzétették az egyik gyanúsított fotóját: a jobb oldali férfit keresi a rendőrség.

false

A világ számos országában, köztük Magyarországon is megemelték a terrorkészültséget. A külügyminisztérium arra kéri a magyarokat, hogy ha lehet, ne utazzanak Brüsszelbe. A merényletben érintett terroristákat a magyar hatóságok is igazoltatták 2015 szeptemberében, de az ellenőrzésen hamis személyi igazolványokkal átcsúsztak – írja az EUrológus.

„Brüsszel emlékeztet minket, hogy az elkövetők ellenségei mindazoknak az európai értékeknek, amelyeket mi az Európai Unió tagjaiként együtt fenntartunk – mondta Angela Merkel német kancellár. – A mi erőnk az egység, és a szabad társadalmak éppen ezáltal fogják bebizonyítani, hogy erősebbek a terrornál.”

Előzmények: Abdeszlam

Múlt pénteken elfogták a novemberi párizsi terrortámadások egyik feltételezett végrehajtóját, Szalah Abdeszlamot Brüsszelben (erről lásd munkatársunk helyszíni tudósítását). A belga külügyminiszter vasárnap úgy nyilatkozott, hogy Abdeszlam „készen állt újraindítani valamit Brüsszelből”, új hálózatot épített ki maga köré, amelynek tagjainál nehézfegyvereket is lefoglaltak. Hétfőn a belga belügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy egy terroristasejt felszámolása aktiválhat egy másikat. Kedd este a Politico hivatalos forrása megerősítette, hogy egy házkutatás során talált tárgyak kapcsolatba hozzák őt a robbantásokkal. Az eredeti tervek szerint állítólag maga Abdeszlam is részt vett volna a mostani támadásban.

Abdeszlam elfogása

Abdeszlam elfogása

Fotó: MTI/AP

Rétvári futása

– így jellemezte a napot találóan az Eduline. Egy nappal a Tanítanék mozgalom ultimátumának lejárta előtt az oktatásügyre szabadított államtitkár nagyot ment a sajtóban: az ATV-ben a Klik megszüntetését ígérte meg, a Magyar Időkben arról beszélt, hogy már szeptembertől csökkentenének a diákok terhein, megszűnne az egész napos iskola utáni házi feladat, csökkentenék az óraterheket, a közrádióban pedig akkurátusan, még egyszer elismételte ezeket.

Az oktatási portál felhívja rá a figyelmet, hogy bár a kormány ezzel az akcióval minden bizonnyal a tiltakozókat akarja lecsendesíteni, de közben pont azt mutatja meg, hogy nem érdemes vele tárgyalni: hiszen az általa életre hívott kerekasztal szereplőit meg sem kérdezve jelent be mindent összevissza.

Rétvári a köznevelési kerekasztalról tart tájékoztatót

Rétvári a köznevelési kerekasztalról tart tájékoztatót

Fotó: kormany.hu

Mikor üt az óra?

A Tanítanék mozgalmat ez a nagy igyekezet kevéssé hatotta meg: rendületlenül mennek előre, és pont ma hirdették meg az egyórás munkabeszüntetés időpontját: március 30., reggel 8. „Amennyiben a kormány holnapig nem reagál, akkor a Tanítanék mozgalom az ország összes iskoláját arra hívja, hogy együtt, közösen, polgári engedetlenséggel fejezzük ki: nem vagyunk elégedettek az oktatási rendszerrel, és azonnali változásokat követelünk” – írják az esemény Facebook-oldalán, ahol természetesen csatlakozni is lehet.

Rendeleti költségvetés

„Megkezdődött Varga Mihály kiskorúsítása, illetve a rendeleti költségvetés megteremtése” – értékelte a helyzetet a Napi.hu, amely nemrég kiszúrta azt a hihetetlen törvénymódosítási javaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a kormány év közben korlátlanul vállalhasson kötelezettséget kifizetésekre. Még egyszerűbben: Orbán Viktor akkor és arra költhetné a Zemberek pénzét, amikor és amire csak akarná. A költségvetési bizottság 20 perc, ismételjük: húsz perc trécselés után tovább is engedte a javaslatot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.