Gyászoljuk a demokráciát

  • narancs.hu
  • 2014. július 25.

Hírnarancs

Szentmihályi Szabó Péter meghátrált, Juhász Péter falazott, a Szabadság téri szobrot lepelbe öltöztették. Pénteki híreink.

Juhász Péter és a fal

Juhász Péter és a fal

Fotó: MTI

Eseménytelen péntek? Azért akadt egy-két vidám fordulat:

Napi magyar paródia: Szentmihályi Szabó Péter, a jókedvvel, bőséggel bármikor örömmel zsidózó, olaszul többek szerint a frutti di mare szóösszetételen kívül semmit sem tudó ún. közíró, akit a magyar kormány római nagykövetnek jelölt, nem kíván nagykövet lenni. Mindez aligha lehet független attól, hogy még számos jobboldali (az olasz konzervatív sajtótól fideszesekig) is kiakadt a döntésen. Na de vajon ki az, aki most felkészül a kispadnál? Bayer Zsolt? Vagy Döbrentei Kornél?

Amúgy meg itt az ideje az újabb rezsicsökkentésnek, hisz múlt hónap óta 4 százalékkal csökkent a Fidesz támogatottsága, bár ezzel a mostani 33 százalékkal még így is porig alázzák az összes többi pártot. Amúgy a Jobbik (12-ről 13-ra) és a szocik (8-ról 10-re) javítottak, a többiek meg sehol sincsenek. Ugorjunk.

Gyászoljuk a demokráciát – ez az epigrammatikus tömörségű felirat a kiváló Kukanyul mikroblogger (a magyar Bridget Jones) szíves tájékoztatása szerint tegnap került rá a Szabadság téri giccsemlékműre, és még ma reggel is rajta lengedezett. Lehet, hogy tényleg jó lesz ez a szobor, csak várni kell az önkéntes vendégművészek díszítményeire?

Ellenállási mozgalom rovatunk második híre: az Együtt–PM-es Juhász Péter ma befalazta a Főpolgármesteri Hivatal egyik kapuját, és ráfújta festékkel, hogy Diktatúra miatt zárva. Juhász szerint Tarlós nem fejleszt a fővárosban, a közgyűlés pedig az új önkormányzati választási törvény miatt értelmét veszítette.

Vonuljanak árnyékba, a hétvégén is igen meleg lesz.

Figyelmébe ajánljuk

A fejünkre nőttek

Az incel kifejezés (involuntary celibates, önkéntes cölibátus) má­ra köznevesült (lásd még: Karen, woke, simp); egyszerre szitokszó, internetes szleng és a férfiak egy csoportjának jelölése.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.

Madártávlat

Ép és értelmi fogyatékkal élő színészek játszanak együtt a MáSzínház inkluzív előadásai­ban, a repertoárjukon ezek mellett színházi nevelési előadások és hagyományos színházi produkciók is szerepelnek. A közös nevező mindegyik munkájukban a társadalmilag fontos és érzékeny témák felvetése.

Ki a pancser?

  • Domány András

Budapestről üzent Tusk lengyel miniszterelnöknek a Kaczyn´ski-kormányok volt igazságügyi minisztere: nem kaptok el! Zbigniew Ziobrót 180 millió złoty, vagyis 17 milliárd forintnyi költségvetési pénz szabálytalan elköltése miatt keresik a lengyel hatóságok. Ki ez az ember, és hogyan taszította káoszba hazája igazságszolgáltatását?