A várva várt nap, amikor Lázár János végre megcsókolta Gyurcsány őszödi beszédét

  • narancs.hu
  • 2014. július 24.

Hírnarancs

Sűrű nap volt ez amúgy is: Ángyán újabb jelentése, Balázsovits Lajos, Orbán menni Washington (vagy nem?), és megvesszük az MKB-t. A Telekom pedig leépít.

„Orbán Viktor októberben az Egyesült Államokba látogat. A magyar miniszterelnök New Yorkba és Los Angelesbe utazik; eredetileg Washingtonba is készült, de a programnak ezt a részét a minap lemondták, tudtuk meg washingtoni forrásokból” – ezzel a hírrel robbantott reggel a Népszabadság. Az ok prózainak tűnt: a magyar miniszterelnököt egyszerűen nem fogadták volna a Fehér Házban, de volt egy olyan egyetemi előadás, aminek feltételei nem feleltek volna meg Orbán Viktornak. (Lett volna utána ti. vita.) Nem sokkal később a Miniszterelnökség is nyilatkozott az ügyről. Mint mondták: semmilyen döntés nem született egyesült államokbeli kormányfői látogatásról, így értelemszerűen annak bármilyen programeleméről sem. Addig is, amíg nyilatkoznak, kíváncsian várjuk, lesz-e washingtoni programelem, vagy sem.

A csütörtök reggel másik nagy híre az Indexé volt. Ezt legalább annyira élveztük, mint az előbbit: hogy ti. Gyurcsány kitalálta, hogy Balázsovits Lajos lesz, aki leveri Tarlóst ősszel! Leestünk a székből, akkorát röhögtünk. Balázsovits fő politikai tevékenysége eddig különben az, hogy csinált egy főzőkönyvet Gyurcsány Ferenccel. Így már minden érthető!

Mai hír szintén: október 12-én lesz az önkormányzati választás. Tuti.

Elkészült Ángyán József újabb jelentése is. (Az ezt megelőlegező korábbi interjúnkat vele itt olvashatja.) Ez sorban már a hatodik. A hvg.hu-n megtalálja a dokumentum kivonatát, álljon itt belőle egy részlet: a területek nem több mint 5–30 százalékát sok apró egységben, kis érdekeltségeknek szórják szét, „miközben – a jelek szerint előzetes megállapodás alapján – a területek 70–95 százaléka egy szűk kör nagy érdekeltségeihez kerül” – írja a volt államtitkár.

Lázár János ma is futott pár kört: az atv.hu szúrta ki jegyzőkönyvből, hogy egy bizottsági ülésen azt mondta nemrég Lázár: Elolvastam Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr balatonőszödi beszédét, mind a két részletet, nemcsak azt a minimális részt, ami nyilvánosságra került, hanem amiben az állam átalakításáról beszélt.” Lázár konklúziója, ami a 32. oldalon olvasható, az, hogy számára egyenesen „rendkívüli tanulságokkal” szolgált a beszéd! „Ennyi év távlatából, némi higgadtsággal kezelve a helyzetet, nagyon tanulságos, lehetne belőle sok mindent figyelmébe ajánlani a mindenkori kormányzóknak, már akik az országot kormányozzák” – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Akit Brüsszelből dorgálnak. Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa levelet írt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek, miután Magyarországon járva azt tapasztalta, hogy a kormányzati kommunikáció megbélyegzi az emberi jogokért és a demokratikus értékekért küzdő civil szervezeteket. Arra kérte a kormányt, függessze fel a civilek kiemelt ellenőrzését, amíg meg nem teremtik az eljárás törvényi feltételeit. Lázár minderre azt felelte: a támogatási pénzek Ökotárs Alapítvány általi kezelése aggodalomra adott okot, és mivel közpénzekről van szó, azok szétosztását a magyar kormánynak „erkölcsi kötelessége” ellenőrizni.

A Magyar Telekom két év alatt 1700 embert bocsát el. „A 2 éves programra vonatkozó végkielégítéssel kapcsolatos költségek teljes összege megközelítőleg 12 milliárd forintot tesz ki, ebből 4 milliárd forintot 2014 szeptemberében könyvelnek el” – írja az Index.

A Magyar Külkereskedelmi Bankot pedig államosítják. Úgy tudni, az állam mintegy 17 milliárd forintért megveszi a legveszteségesebb bankot, egy-két éven belül jövedelmezővé tenné, majd tovább is adná. Kimutatás, háttér itt.

Végül egy kis külföld: lemondott hivataláról csütörtökön Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök. Erre azután került sor, hogy meghiúsult az energiaügyi törvény és a hadsereg finanszírozásának növelését célzó költségvetési jogszabály keresztülvitele.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.