Ömlik az állami pénz Orbán polgári körébe

  • narancs.hu
  • 2017. február 12.

Hírnarancs

Százmilliók láthatatlan tevékenységekre.

320 millió

Az állami tulajdonban lévő  Hungarocontrol Zrt. , 320 millióval támogatta az Orbán Viktor első és eredeti polgári köre mögött álló szervezetet, a Szövetség a Nemzetért Alapítványt (SZNA) 2016-ban – írja az index.

320 milliót kapott egy állami cégtől Orbán Viktor néhai polgári köre

A 444.hu szerette volna megtudni, hogy mégis mire a nagylelkű adomány, de a cég cinikusan kitért a válaszadás elől. Az SZNA történetében nem ez volt az első eset, hogy jelentős állami támogatást kap – bár a mostani összeg a korábbiakhoz igencsak magas – a 444.hu szerint tavaly év végén például 20 millió forintot kaptak Rogán minisztériumától, illetve ezen felül karácsonyra ugyaninnen még 80 milliót is.

„A régi világ ellenzéke”

Szél Bernadett, az LMP évértékelő beszédében pártját a régi világ ellenzékének nevezte, de szerinte a jövő kormánya is lehet – áll az index tudósításában.

Az LMP társelnöke kiemelte az olimpiával kapcsolatos aláírásgyűjtés fontosságát, amelyben pártja jól is teljesített: 23 ezer aláírást nyújtottak át vasárnap a Momentum Mozgalomnak  – értesült a 444.hu. Lassan megvan a szükséges 138 ezer.

false

 

Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Juncker feladja

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság jelenlegi elnöke nem indul újra a vezetői posztért,

viszont megvan Németország új elnöke

Frank-Walter Steinmeier váltja Joachim Gauckot. A szociáldemokrata politikus korábban Merkel külügyminisztere, majd kihívója volt, de márciustól már Németország államfője.

Hobbiból katona

Megkezdte működését, a Zrínyi 2026 névre keresztelt honvédelmi- és haderőfejlesztési program keretében létrehozott Honvédelmi Sportszövetség (HS). Simicskó István honvédelmi miniszter régi álma teljesült, ugyanis már 2008-ban azt pedzegette, hogy rendkívül hasznos lenne az országnak, ha a „technikai sportok” képviselőit integrálni lehetne a Magyar Honvédségbe – derül ki a hvg cikkéből.

Simicskó azt reméli, hogy az olyan szabadidősportok gyakorlásán keresztül, mint a lövészet, vívás ésegyéb küzdősportok megtáltosodnak a sporttársak és kedvük támad beállni  önkéntes katonának.

A makói Jobbik nem lengethet nemzeti lobogót

Makón, a megtiltotta a fideszes városvezetés a Jobbiknak, hogy a párt, illetve ifjúsági tagozat zászlaját helyezze ki, az önkormányzat által bérelt irodájuk homlokzatára. A délmagyar.hu értesülése szerint a jegyző arra kötelezte a Jobbikot, hogy távolítsa el a két zászlót, mert csak az épületet adták bérbe a pártnak, a zászlótartót nem, s ennek értelmében ahhoz hozzá sem nyúlhatnak. A makói jobbikosok viszont nyúltak volna, nemzeti lobogóra akarták cserélni a két pártzászlót, de a városvezetés ezt hivatalosan is elutasította, továbbá kikötötte, hogy „a főtéri Csipkeházon lévő zászlótartót az önkormányzat magának tartja fenn arra a célra, hogy a nemzeti ünnepeken maga helyezhessen bele nemzeti színű zászlót” – jegyzi a portál.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.