Orbán szerint az oroszokon kívül mindenki komcsi

  • narancs.hu
  • 2017. február 26.

Hírnarancs

Lehet ennél szebb gondolat a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján?

Orbán minden alkalmat megragad

Tegnap a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából erősített rá Nyugat-ellenes retorikájára, beszédében a Nyugatot tette felelőssé a kommunista diktatúrák kialakulásáért. Orbán szerint nem esik elég szó arról, hogy a zsarnoksághoz vezető gondolatok Nyugat felől érkeztek, „nyugati agyakból pattantak ki”, Moszkvának pedig ehhez semmi köze. Úgy gondolja, fontos megtanítani annak a generációnak, amely nem élt diktatórikus rendszerben, hogy a szabadság nem csak úgy magától van, folyamatosan meg kell érte küzdeni. A kontinensnyi komcsizásról további véleményünket itt találja.

false

Gyengült a Fidesz

Csökkent a kormánypárt támogatottsága a Nolimpia kampánynak köszönhetően – derül ki a Publicus Intézet szombati közleményéből. A többi párt ezzel ellentétben tartja korábbi pozícióját, érdekesség, hogy máris mérhető a Momentum Mozgalom, pedig még nem működik pártként. Ezzel egyébként maga mögé utasította az Együttet, a Párbeszédet és a Liberálisokat, melyek támogatottsága az egy százalékot sem éri el.

 

Tapadnak a trollok a Momentumra

Az ország legfrissebb reménykeltő csoportosulása nemrég nagy országjárásba kezdett, amelyre nemcsak helyi szimpatizánsok kíváncsiak, hanem a Fideszhez bekötött „önkéntes” tiltakozók is. Az Index tudósítása szerint a kormány vigyázó szemei 20-30 fős csoporttal sem merik egyedül hagyni a Momentum tagjait, hogy kötetlenül beszélgethessenek a vidéki lakossággal a helyi egészségügy vagy oktatás helyzetéről. A komáromi gyűlést három fiatal zavarta meg molinókkal és szórólapokkal, akik közölték, hogy minden vidéki városba követni fogják a momentumosokat. A mozgalom aktivistái egyébként igyekeznek jól kezelni ezt a helyzetet, „Mindenhova jöttök? Spóroljunk a benzinen!” – felkiáltással szólították meg az ügyeletes trollokat, akik az Indexnek úgy nyilatkoztak, hogy ők csak egy baráti társaság, és saját zsebből furikázzák körbe az országot annak érdekében, hogy lejárassák a Momentumot. „Legközelebb Győrbe megyünk. Elviszünk titeket kocsival, az úton dumáljuk meg a félreértéseket! Olvastuk, hogy közösen dobtatok össze benzinre – így megspóroljuk a benzinpénzt is nektek, és a környezetet sem terheljük annyira” – áll a felhívás a Momentum Facebook-oldalán.

Szegeden...

Szegeden...

Fotó: MTI/Rosta Tibor

 

Az LMP bukhatja az újabb népszavazást

A Nemzeti Választási Bizottság ugyanis már első fokon el fogja kaszálni a párt paksi atomerőmű bővítéséről tervezett népszavazási kezdeményezését – mondta szombaton az M1-nek Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója. A paksi bővítés részleteit nemzetközi szerződés rögzíti, és az alaptörvény szerint ilyen jellegű megállapodásokból eredő kérdésekben nem tartható népszavazás.

 

A kormány még nem döntötte el, hogy szívatja-e a budapestieket

Még csiszolni kell a kötelező nyilatkozatok tartalmán, mert úgy tűnik, egyelőre nem sikerült összehangolni a mondandókat. Lázár János pénteken azt mondta, hogy mivel Budapest nem kért abból az óriási fejlesztésből, ami az olimpia megrendezésével járt volna, ezért az erre szánt ezermilliárdot nem a fővárosban költik el, hanem vidéken. Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár azonban szombaton cáfolta ezt, azzal jött, hogy még nem döntött a kormány az olimpiai pénzekről, és véleménye szerint senki sem akarja megbüntetni Budapestet, az indokolt fejlesztéseket mindenképpen el fogják végezni – írja a hvg.hu.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.