Péppé vert görögök, síkhülye magyar nácik

  • narancs.hu
  • 2015. július 13.

Hírnarancs

Megegyeztek Brüsszelben, a görögök belementek mindenbe. Itthon közben továbbra is a hülyéké a nyár. Hírek hétfőn.
Merkel, a szigorú

Merkel, a szigorú

Fotó: MTI

A nap magasan legfontosabb eseményeként már reggelre kiderült: a tárgyalásoknak vége, megegyeztek Brüsszelben, és mindent összevéve a görögöknek bemostak egy igencsak jókorát. Színdarabok, regények, esszék és viccek egész sorában fog a jövőben szerepet kapni az a motívum, hogy Ciprasz görög kormányfő rosszabb feltételekbe egyezett bele végül, mint amilyenekre alig néhány nappal korábban egy népszavazás keretében népével egyetemben nemet mondott. A népszavazás ténye ráadásul csak rontott a tárgyalási pozíciójukon – pláne, miután világosan látszani kezdett, hogy Ciprasz semmiképp nem fogja önszántából elhagyni az eurózónát. A 83 milliárdos mentőcsomagért cserébe a görögöknek emelniük kell a nyugdíjkorhatárt, meg kell emelniük az áfát bizonyos – a turisták körében népszerű – szigeteken, karcsúsítani az állami alkalmazottak számarányát, és még adósságleírást sem kapnak, pedig ez sokáig alapfeltétel volt a görögök részéről. Mindezeken felül Görögországnak valahogy létre kell hoznia egy 50 milliárd eurós alapot az adóssága rendezésére. A vélemények szemlézésébe bele sem mennénk: sokan örülnek, hogy Merkel kemény és bizalmatlan maradt a számos esélyt eljátszó görögökkel szemben, míg mások szerint az EU vezető hatalmai megaláztak és megroppantottak egy már amúgy is szegény országot. Ciprasznak mindenesetre három napja van arra, hogy a fentieket keresztülrugdossa otthon a parlamentben, és a dologba ő maga, valamint pártja, a Sziriza is simán belebukhat. Bármi lehet még, pár nap múlva többet tudunk.

Napi magyar lopás: a Bors ügyesen kiderítette, hogy Nyírbogát új fideszes polgármestere sietve keresztülvert egy szerény 5 millás végkielégítést az előző fideszes polgármester számára, aki történetesen, mit tesz isten, éppen az ő férje. Egyébként nincs olyan törvény, amely ezt megengedné, de egy ilyen csekélység semennyire sem zavarja a két főkolompost, akik nem látnak etikátlanságot az eljárásban.

Napi magyar szomorú: megkezdődött a négy méter magas, hivatalosan a bevándorlók megfékezésére felhúzandó kerítés ún. kísérleti szakaszának megépítése Mórahalomnál. 175 méter hosszú lesz, katonák építik. Taps a jobbszélen.

Ellenben, ha már jobbszél. Ma már szerencsére számos helyről jól tudhatjuk, hogy korunk nácijai nem csupán gonoszak és agresszívek, hanem buták is, mint a segg, de annyira, hogy kész csoda, hogy segítség nélkül képesek egyáltalán levegőhöz jutni. Aki kételkedik ebben, olvassa el az Index frenetikus beszámolóját arról, hogyan akciózott volna a Betyársereg a déli határnál, ahová bevándorlókat verni indultak, hogy aztán izzadtan és elveszetten kóboroljanak a susnyásban, mialatt a rendőrök távcsövön figyelték a napszúrást kapott igavonó állatokra feltűnően hasonlító kopasz pojácákat, és nyerítve röhögtek rajtuk. Ki tudja, lehet, hogy legközelebb majd nekifutásból saját magukat verik meg egy sötét mellékutcában!

Egyébként meg mindenki élvezze ki az enyhébb napokat, hiszen egy nem is túl távoli sarokban már megint melegít a kánikula!

Figyelmébe ajánljuk

Üvegkupola

  • - ts -

Camilla Läckberg regényei viszonylag takarékos motívumkincsből épülnek fel.

Soós Nóra: A kérdőjel háta mögött

Az élénk-domináns színekkel festett vásznak harsány kompozíciói mögött komoly társadalmi üzenetek húzódnak: Soós Nóra újabb munkáiban egyebek közt a korral, a változásokkal néz szembe, illetve az igazságtalanságok elszenvedésével foglalkozik.

Black Country, New Road: Forever Howlong

Nagy várakozás előzte meg a BCNR második lemezét 2022-ben. Néhány nappal a megjelenés előtt a frontember, Isaac Wood váratlanul bejelentette, hogy mentális problémái miatt kiszáll a zenekarból, így bár a közönség és a kritika is egyöntetűen elájult az Ants from Up There című albumtól, a progresszív kamarapopot játszó brit együttes mégsem volt irigylésre méltó helyzetben.

Pusztítás

  • - ts -

Tom Hardyt akkor is szeretjük, ha zsákutcába kormányozta a pályáját. Tom Hardyt akkor is szeretjük, ha mindig ugyanazt adja, a dzsunga fejű, nagy, de rejtve hordott lelkületű, jobb sorsra érdemes barmot. Néz ki a nagy szemin a fejéből, s a vak is látja rajta, hogy belül vad viharok tépik szét, aztán agyonver vagy lelő 17 lövéssel, rendszerint a sárban.

Andreï Makine: Az örmény barát

Ez a tizenötödik magyarul is megjelent könyve az oroszországi Krasznojarszkban született, de a francia irodalmat képviselő, Goncourt-díjas szerzőnek, így tudható, mit kapunk: kanyargós szöveget, elvágyódást és hatalmas bölcsességeket.