Románia nem kér a szexőrületből

  • narancs.hu
  • 2014. január 29.

Hírnarancs

Hullott a hó, esett a forint, Lars von Triert betiltották. Izgalmas hírek egy szürke színű szerdán.
false

 

Rossz az idő, csúsznak az utak, gyűl és gyűl a szmog – de ne nyomasszuk tovább magunkat mindezzel, hiszen ezt úgyis látja mindenki, aki utcára lép vagy kinéz az ablakon. Borongjunk inkább azon, hogy:

Már majdnem 309 forintért mérnek egy eurót, és ez még nem is a folyamat vége. A 150 év nem volt elég: már megint a törökök sanyargatják népünket, bár a forint zuhanása közben hatalmas sikerekről deliráló Matolcsy Györgynek is van némi szerepe a folyamatban, amint arról itt részletesen is olvashatnak.

Budapesten választási plakátokat ragasztgatni tilos – egy csomó helyen legalábbis, amint erről ma délelőtt döntés született. Fákat, lámpaoszlopokat, hidakat és aluljárókat sem díszíthetnek a hazánkban mindig rendkívül igényes képi és szöveges ötletparádéval tüntető alkotások – a főváros szerint környezetvédelmi okokból. Távolról sem lehetetlen, hogy ez az első eset a világtörténelemben, amikor egy kormánypártot környezetnek neveznek.

Kíváncsiak rá, hogy Juhász Péter az Együtt 2014-ből miért nem lesz képviselőjelölt, és miért gondolja úgy, hogy Gyurcsány „A Feri” Ferenc csatasorba állításával csökken a kormányváltás esélye? Akkor olvassák el friss interjúnkat vele itt.

A nap legszomorúbb, egyben legviccesebb kultúrhíre, hogy úgy néz ki: a román nézők nem tudhatják meg, hogyan küzd meg a falloszokkal Charlotte „Istennő” Gainsbourg a Nimfomániás második részében. Lars von Trier meglehetős új filmjének (mely egy asszony szexuális önéletrajzát vázolja fel zaklatott epizódokban) első része még átment a román szűrőn, a második viszont olyan besorolást kapott, amely megtiltja a film nyilvános vetítését. Pedig ez már, mint az sokszor elhangzott, a producerek által puhábbra fazonírozott változat! Talán most majd megszületik a magyar moziturizmus: nálunk ugyanis február 6-án mozikba kerül a testnedvekben várhatóan nem szűkölködő második darab.

És ha már mozi, és ha valakinek még nem volt elég mára a borzongásból: alább megtekinthető a Maleficent című, méregdrága, május végére ígért sötét mozimese új előzetese. A filmben Angelina Jolie alakítja a Csipkerózsika gonosz boszorkányát, az előzetes alapján felettébb meggyőzően, de ne csak a képeket nézzék, hanem nyissák ki a füleiket is. A trailert ugyanis az emeli igazi popkulturális csemegévé, ahogy Lana Del Rey elénekli benne a mese 1959-es klasszikus rajfilmverziójának egyik betétdalát, a Once Upon A Dreamet. Ami az eredetiben kedves csicsergés, az itt olyan, mintha egy kriptában vették volna fel az Antarktiszon. A teljes dal itt hallgatható meg.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.