Még folyik az ukrán Legfelsőbb Tanács (parlament) sorsdöntőnek beharangozott rendkívüli ülése. Valóban fontos döntések születhetnek most, bár sokan arra intenek, hogy ezek csak az első állomást jelenthetik a hatalomváltáshoz vezető úton. Mikola Azarov benyújtotta lemondását – a népszerűtlen, oroszbarát, az ukránt mulatságosan törő miniszterelnök távozását (bár Janukovics még nem fogadta el a lemondást, és ha elfogadja is, Azarov az új miniszterelnök beiktatásáig, de legfeljebb 60 napig hivatalban marad) decemberben még minden bizonnyal győzelemként értékelte volna a kijevi utca, ma már – különösen azután, hogy Janukovics két napja felajánlotta Azarov posztját az ellenzéknek – nem tűnik akkora szenzációnak.
|
Szijjártó Péter államtitkár és csapata nem tétlenkedik, tegnap negyedszer ültek tárgyalóasztalhoz magyar és azeri politikusok, illetve üzletemberek a keleti nyitás reményében. Hogyan állunk eddig Azerbajdzsánnal?
Míg Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár azt nyilatkozta, hogy 2018-ra reményei szerint a magyar export egyharmada Európán kívülre irányul, addig – ugyanezen a tavaly nyári konferencián – Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy a keleti nyitás nem hozza a várt gazdasági eredményt, például az oroszországi exportunk 0,8%-kal visszaesett. Szijjártó azért ősszel kijelentette, hogy nőtt az orosz–magyar kereskedelmi fogalom, csökkent a magyar szempontból negatív szaldó.
|
Érdekes lesz nyomon követni, hogy Colleen Bell, a kijelölt új amerikai nagykövet milyen tanulságokat von le mindabból, ami Magyarországon történik, még azt megelőzően, hogy ő ideérkezne. Vajon észreveszi-e, hogy a mai magyar kormány egyelőre tesz azokra az értékekre, amelyek Amerika hétköznapjait és ünnepnapjait igazgatják annak megalapítása óta?
Megkezdődött a legújabb magyar diplomáciai háború, a szomszédos államok, majd az unió, s részben Németország és Ausztria után immáron az Egyesült Államokkal is. Martonyi János külügyminiszter szerint a kijelölt új amerikai nagykövet egyoldalúan, értsd: csak a magyar demokratikus ellenzék információi alapján tájékozódik. Mintha – saját tapasztalatból – nem tudná, hogy a nagykövet felkészítő anyagát az Egyesült Államok kormánya állítja össze, figyelve az eltérő véleményekre, szempontokra. A Fidesz tehát nem kevesebbet állít ezzel, mint hogy az amerikai kormány csak a magyar demokratikus ellenzékkel, azaz csak az egyik féllel állna kapcsolatban.
|
Kilencvennégy éves korában elhunyt Pete Seeger amerikai folkénekes, politikai aktivista, író. Seeger hétfő éjjel álmában halt meg egy New York-i kórházban – közölte Kitama Cahil-Jackson, a világszerte ismert előadóművész unokája, aki elmondta, hogy nagyapja „tíz napja még fát vágott”. Meghatározó alakja volt az amerikai folkzene újjáéledésének, nevéhez olyan világszerte dúdolt dalok fűződnek, mint a Where Have All the Flowers Gone, a Guantanamera és a We Shall Overcome. Utóbbi szám 1948-as People’s Song című kiadványában is szerepelt. Később azonban elárulta, hogy csupán annyiban járult hozzá a polgárjogi himnusz megszületéséhez, hogy annak második, „will” szavát „shall”-re változtatta, mert „az jobban kinyitja a szájat”. Négy éve, kilencvenedik születésnapján több mint negyven pályatársa – köztük Bruce Springsteen, Joan Baez, Emmylou Harris, Arlo Guthrie – lépett fel a New York-i Madison Square Gardenben a tiszteletére meghirdetett koncerten. „Minden gyerek, aki valaha tábortűz mellett üldögélt régi dalokat énekelve, valamilyen módon adósa Pete Seegernek” – hangsúlyozta Guthrie.