A Facebook és az Insta európai lekapcsolásával fenyegeti az EU-t a Meta

  • narancs.hu
  • 2022. február 8.

Interaktív

Egy rendezetlen adatvédelmi kérdés miatt vetették fel a drasztikus megoldást. 

A Facebook anyavállalata, a Meta azzal fenyegetőzik, hogy lekapcsolja Európában a Facebookot és az Instagramot – írja a CNBC

A csatorna oldalán azt írja, a közösségimédia-cég múlt csütörtöki éves jelentésében szerepel ez az ötlet, mondván ha a továbbiakban nem viheti az Egyesült Államokba az európai felhasználók adatait, akkor megfontolják a két platform lelövését. 

Európában ugyanis új szabályozást hoznának arra, hogy hogyan lehet az uniós felhasználók adatait Amerikába vinni, de ez egyelőre még nem született meg.

Az új szabályozásra azért van szükség, mert az Európai Unió Bírósága még 2020-ban a kérdést vizsgálva arra jutott, hogy az európai felhasználók adatainak amerikai kezelése sérti az európai állampolgárok érdekeit, minthogy az USA-ban nem tudnak hatékonyan fellépni a jogaikért, egyes amerikai hatóságok pedig elvileg az illető tudomása nélkül ki is kérhetnék az adataikat a multinacionális techvállalatoktól.

A bírósági döntés ezért hatályon kívül helyezte az addigi Privacy Shield megállapodást az USA és az EU között, a Facebook és a hasonló cégek pedig azóta az általános szerződési feltételek (angolul SCC, Standard Contractual Clauses) alapján küldik az európai felhasználók adatait az Egyesült Államokba. Az ír adatvédelmi hatóság viszont egy előzetes végzésben megtiltotta a Facebooknak, hogy az EU-ból Amerikába vigye az adatokat az SCC alapján, így ez sem egy járható út. A végső döntés Írországban 2022 első felében várható az ügyben. 

A Facebook ezért azt írta, ha nem fogadnak el egy új transzatlanti adatátviteli keretrendszert, és nem alkalmazhatják az eddigit (az SCC-k jogalapján), vagy nem támaszkodhatnak alternatív adattviteli módokra, akkor 

valószínűleg Európában nem fogják tudni működtetni több szolgáltatásukat, köztük a Facebookot és az Instagramot.  

Ugyanakkor a Meta egy szóvivője a CNBC-nek azt mondta hétfőn, hogy a cég nem kíván kivonulni Európából, és már korábbi jelentéseikben is felvetették ezeket az aggályokat. Hozzátette, hogy az viszont tény, hogy más cégekhez és szervezetekhez hasonlóan a Meta is nagyban függ az EU és az USA közti adatátviteltől a globális szolgáltatások működtetésében. 

Egy német EP-képviselő és adatvédelmi jogász ugyanakkor a Twitteren azzal vágott vissza, hogy a Meta nem zsarolhatja ezzel bele az EU-t abba, hogy adják fel az adatvédelmi szabványaikat.   

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.