rés a présen

„Házhoz szállítjuk a japán kultúrát”

  • rés a présen
  • 2022. február 9.

Film

Tóth Tímea japanológus, programszervező

rés a présen: Mivel foglalkozik a Japán Alapítvány?

Tóth Tímea: A Japán Alapítványt Tokióban hívták életre a hetvenes években. Magyarországon 1991 óta működik és az a célja, hogy megismertesse, megszerettesse a japán kultúrát, különböző kulturális programokon keresztül. Vannak egyebek közt kiállításaink, filmvetítéseink, tudományos előadásaink, színpadi produkcióink. Ezeket általában ingyenesen tartjuk, de van japán nyelvtanfolyamunk is. Az alapítványnak az egész világon 25 irodája van, de Közép-Európában csak nálunk működik ilyen. A térség többi országában is mi finanszíroztatjuk, ha szeretnének a japán kultúrához kapcsolódó programokat szervezni. Az irodához az Aradi utcában ingyenes könyvtár is tartozik, amely a legnagyobb hazai japán gyűjteményt foglalja magában.

rap: Hogyan találkoztál az alapítvánnyal?

TT: Egyetemista koromban könyvtáros gyakornokként kerültem ide 7 éve. Amikor végeztem az ELTE japanológia mesterszakán, sikeresen megpályáztam a programszervezési pozíciót. Azóta folyamatosan dolgozom a filmes programjainkon, de az oktatási meg a japán kutatással kapcsolatos tevékenységeink jó részét is szervezem, továbbá a konferenciákért, a doktorandusz workshopokért vagyok felelős.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.