rés a présen

„Házhoz szállítjuk a japán kultúrát”

  • rés a présen
  • 2022. február 9.

Film

Tóth Tímea japanológus, programszervező

rés a présen: Mivel foglalkozik a Japán Alapítvány?

Tóth Tímea: A Japán Alapítványt Tokióban hívták életre a hetvenes években. Magyarországon 1991 óta működik és az a célja, hogy megismertesse, megszerettesse a japán kultúrát, különböző kulturális programokon keresztül. Vannak egyebek közt kiállításaink, filmvetítéseink, tudományos előadásaink, színpadi produkcióink. Ezeket általában ingyenesen tartjuk, de van japán nyelvtanfolyamunk is. Az alapítványnak az egész világon 25 irodája van, de Közép-Európában csak nálunk működik ilyen. A térség többi országában is mi finanszíroztatjuk, ha szeretnének a japán kultúrához kapcsolódó programokat szervezni. Az irodához az Aradi utcában ingyenes könyvtár is tartozik, amely a legnagyobb hazai japán gyűjteményt foglalja magában.

rap: Hogyan találkoztál az alapítvánnyal?

TT: Egyetemista koromban könyvtáros gyakornokként kerültem ide 7 éve. Amikor végeztem az ELTE japanológia mesterszakán, sikeresen megpályáztam a programszervezési pozíciót. Azóta folyamatosan dolgozom a filmes programjainkon, de az oktatási meg a japán kutatással kapcsolatos tevékenységeink jó részét is szervezem, továbbá a konferenciákért, a doktorandusz workshopokért vagyok felelős.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.