NAPÓLEON Mintegy 8,7 millió eurós (nagyjából 3,4 milliárd forint) forgalomról számolt be a Sotheby’s aukciósház a június 25-én megrendezett párizsi árverését követően, ahol a francia régiséggyűjtő, Pierre-Jean Chalençon magángyűjteményének Bonaparte Napóleonhoz kapcsolódó darabjai kerültek kalapács alá. A 112 tétel között császári bútorokra, festményekre, valamint Napóleon személyes tárgyaira is lehetett licitálni, amelyektől Chalençon azután volt kénytelen megválni, hogy sajtóhírek szerint több millió eurós adósságai miatt a Párizs környéki villáját is el kellett adnia. Az árverésen a becsült ár hússzorosáért, több mint 863 ezer euróért (mintegy 345 millió forint) kelt el egy Jean-Baptiste Mauzaisse által festett lovas portré, míg Napóleon 1819-ben írt első végrendeletének egyetlen fennmaradt példánya majdnem 483 ezer euróért (több mint 193 millió forint) talált gazdára. Az aukciósház tájékoztatása szerint olyan intézmények is voltak a vásárlók között, mint a Musée Napoléonien des Châteaux de Malmaison et de Bois-Préau.
MŰKINCSTÖRVÉNY Az illegális műkincs-kereskedelem visszaszorítását célzó új, a korábbinál szigorúbb uniós szabályozás lépett életbe június 28-án. Az eredetileg hat évvel ezelőtt bevezetett 2019/880. számú törvény idén nyártól hatályos pontjainak értelmében az Európai Unió területére harmadik országokból érkező kulturális javaknak fokozott átvilágítási követelményeknek kell megfelelniük. A 18 ezer eurónál (7 millió forint) nagyobb értékű és 200 évesnél régebbi műtárgyak esetében az importőrnek igazolnia kell, hogy jogszerű volt a származási országból való kivitel, míg a 250 évesnél régebbi régészeti leletek behozatala értéktől függetlenül engedélykötelessé vált. Noha a törvény hatálya alól kivételt képez az oktatási, tudományos és kiállítási célú felhasználás, a rendeletet szemléző Art Newspaper megjegyzi, ez a mentesség csak az unión kívüli múzeumokból származó ideiglenes kölcsönzéseket érinti, a harmadik országbeli magángyűjteményekre tehát nem vonatkozik. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint az új szabályozás elsősorban a hiányos dokumentációval vagy bonyolult tulajdonjogi háttérrel rendelkező művek esetében okozhat adminisztratív nehézségeket.
OSZT A Miskolci Nemzeti Színház Ivanov című produkciója kapta a legjobb előadásnak járó elismerést az idei, Szolnokon megrendezett Országos Színházi Találkozó (OSZT) június 24-i díjátadó ünnepségén. A legjobb rendezésért járó díjat Alföldi Róbert vehette át a Budaörsi Latinovits Színházban bemutatott Az igazság gyertyái című előadásért, a legjobb női főszereplő díját Pálos Hanna kapta az Orlai Produkció és Füge Produkció Mély levegő című előadásában nyújtott alakításáért, a legjobb férfi főszereplő pedig Harsányi Attila lett, akinek az Ivanovban nyújtott játékát ismerték el. A Budapest Bábszínház Alkotóműhelyét és a Peer Gynt című előadásukat nívódíjjal jutalmazták, míg a Kolozsvári Állami Magyar Színház Janovics című produkciója a Szolnoki Szigligeti Színház díját kapta. Az Országos Színházi Találkozót jövőre Debrecenben, a Csokonai Nemzeti Színházban rendezik meg.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!