Egy hét kultúra 2025/7.

  • Narancs
  • 2025. február 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

HEGEDŰ A Sotheby’s aukciósház New York-i árverésén 11,25 millió dollárért (több mint 4,4 milliárd forint) kelt el egy 1714-ben készített Stradivarius hegedű. A 311 éves hangszer egykor a magyar származású hegedűművészé, Joachim Józsefé volt, aki közeli barátságban állt Johannes Brahms német zeneszerzővel. A hangszer legutóbbi tulajdonosa a 2009-ben elhunyt, kínai származású Si-Hon Ma volt, aki azzal a feltétellel hagyta a hangszert korábbi iskolájára, a New England Conservatoryra, hogy egyszer eladják azt, a befolyt összegből pedig zenei ösztöndíjakat finanszíroznak. Bár a Joachim–Ma Stradivarius néven emlegetett hegedű az előzetes várakozásokkal ellentétben jócskán elmaradt a hangszerek 15,9 millió dolláros aukciós rekordjától – az egyébként szintén egy Stradivariushoz kötődik–, a pénz így is számos fiatal hegedűmész támogatását teszi majd lehetővé, elsősorban a bostoni zenei főiskola alapítványán keresztül.

REJTETT PORTRÉ Tiziano eddig ismeretlen alkotását azonosították a reneszánsz festőművész egyik képének olajfestékrétege alatt. Az 1570 és 1575 közé datált Ecce Homo című vásznat ciprusi kutatók eredetileg azzal a céllal vizsgálták, hogy a festmény fizikai állapotát dokumentálják, mikroszkópon keresztül azonban a felszínitől eltérő pigmenteket vettek észre a felső festékréteg repedéseiben. Így derült ki, hogy a töviskoszorús Jézus Krisztust Pilátussal együtt ábrázoló kompozíció egy ismeretlen férfi portréjára lett ráfestve. Amikor hozzáfogott az Ecce Homo ezen változatának megfestéséhez, Tiziano megfordította a vásznat, ezért az eredeti arckép fejjel lefelé van, a felület újrahasznosítása azonban még így is hatással lehetett az új alakok elrendezésére. A további elemzések során a kutatók szeretnék beazonosítani a rejtett portrén szereplő férfit, akit a reneszánsz mester bajusszal, kezében tollal, egy papírköteg mellett állva örökített meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.