Egy hét kultúra 2025/7.

  • Narancs
  • 2025. február 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

HEGEDŰ A Sotheby’s aukciósház New York-i árverésén 11,25 millió dollárért (több mint 4,4 milliárd forint) kelt el egy 1714-ben készített Stradivarius hegedű. A 311 éves hangszer egykor a magyar származású hegedűművészé, Joachim Józsefé volt, aki közeli barátságban állt Johannes Brahms német zeneszerzővel. A hangszer legutóbbi tulajdonosa a 2009-ben elhunyt, kínai származású Si-Hon Ma volt, aki azzal a feltétellel hagyta a hangszert korábbi iskolájára, a New England Conservatoryra, hogy egyszer eladják azt, a befolyt összegből pedig zenei ösztöndíjakat finanszíroznak. Bár a Joachim–Ma Stradivarius néven emlegetett hegedű az előzetes várakozásokkal ellentétben jócskán elmaradt a hangszerek 15,9 millió dolláros aukciós rekordjától – az egyébként szintén egy Stradivariushoz kötődik–, a pénz így is számos fiatal hegedűmész támogatását teszi majd lehetővé, elsősorban a bostoni zenei főiskola alapítványán keresztül.

REJTETT PORTRÉ Tiziano eddig ismeretlen alkotását azonosították a reneszánsz festőművész egyik képének olajfestékrétege alatt. Az 1570 és 1575 közé datált Ecce Homo című vásznat ciprusi kutatók eredetileg azzal a céllal vizsgálták, hogy a festmény fizikai állapotát dokumentálják, mikroszkópon keresztül azonban a felszínitől eltérő pigmenteket vettek észre a felső festékréteg repedéseiben. Így derült ki, hogy a töviskoszorús Jézus Krisztust Pilátussal együtt ábrázoló kompozíció egy ismeretlen férfi portréjára lett ráfestve. Amikor hozzáfogott az Ecce Homo ezen változatának megfestéséhez, Tiziano megfordította a vásznat, ezért az eredeti arckép fejjel lefelé van, a felület újrahasznosítása azonban még így is hatással lehetett az új alakok elrendezésére. A további elemzések során a kutatók szeretnék beazonosítani a rejtett portrén szereplő férfit, akit a reneszánsz mester bajusszal, kezében tollal, egy papírköteg mellett állva örökített meg.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Vesszen Triatlon!

A magyar irodalom egyik örök Nobel-várományosa, Krasznahorkai László a minap interjút adott a Skandinávia-szerte méltán népszerű Svenska Dagbladet című svéd napilapnak.

Budapest győzött

Miután Karácsony Gergely bejelentette, hogy a Rákosrendező ügyében a főváros élni fog elővásárlási jogával, össztűz zúdult rá.

Kiteljesedés

Külföldi választás még nem okozott akkora változást a Fideszben, mint az amerikai. Az eddig is alkalmazott fenyegetőzések Donald Trump hivatalba lépése óta még vadabbak, ráadásul Orbánék már meg sem próbálnak úgy politizálni, mintha a nyugati szövetségi rendszer részei lennénk.

Partnerként kezelve

A román határhoz közeli 300 lelkes Toldon is segíti a mélyszegénységben élőket az Igazgyöngy Alapítvány. A rendszerkritikus álláspontjáról ismert alapítót sok támadás érte az elmúlt években, ennek ellenére sikerült elfogadtatnia magukat az állami intézményrendszerrel.

„Anya, hogyan nem szabad hozzám érni?”

Meg sem hallgatva a lehetséges gyanúsítottat, be sem várva a személyes találkozáson alapuló pszichiátriai szakvéleményt, két nap alatt zárta le a rendőrség annak az iskolai feljelentésnek a vizsgálatát, amely szerint egy osztályfőnök bűncselekményt követhetett el egy 12 éves kislánnyal szemben. Az érintett család inkább elköltözött a városból.