Egy hét tudomány 2022/15.

  • Narancs
  • 2022. április 13.

Interaktív

Rövid hírek: galaxis, szimmetria, illat...

HUAYNA PICCHU Kiderült, hogy mi lehetett az eredeti neve a mostanáig Machu Picchuként ismert, romjaiban fennmaradt és fontos turistalátványosságnak számító inka citadellának: Picchu vagy még valószínűbb, hogy Huayna Picchu néven ismerte a helybeli lakosság, mielőtt Hiram Bingham III amerikai felfedező és utazó 1911-ben először tudósította volna a nagyközönséget a kivételes régészeti emlék létezéséről. Egy perui történész (Donato Amado Gonzales) és egy amerikai régész (Brian Bauer, University of Illinois Chicago) kutatásai szerint a 2430 méteres magasságban, két hegycsúcs, az északi Machu Picchu (3082 m) és a délebbre fekvő Huayna Picchu (2720 m) közötti hegygerincen található citadellát, ha nem is túl sokan, de ismerték a környékbeliek közül. Már egy 1904-es térképen is szerepelt az inka város nyoma, de ott Huayna Picchu néven – mi több, ezt az információt megosztották az amerikai felfedezővel is, mielőtt Cuzcóból útnak indult volna a helyszínre. Valószínűleg ez (esetleg egyszerűen Picchu) lehetett az inka erődítmény eredeti neve, amíg Bingham át nem keresztelte: a kutatók szerint erre utalnak a most azonosított 16. századi, a helyi amerindián (inka) szóhasználatra utaló spanyol feljegyzések is.

 

GALAXIS A valaha érzékelt legtávolabbi galaxist sikerült megfigyelnie egy csillagászokból álló kutatócsoportnak: a HD1 már akkor létezett, amikor az univerzum mindössze 330 millió éves volt. A HD1 tőlünk 13,5 milliárd fényévnyire található, és talán ez lehet a világegyetem legidősebb csillagainak az otthona. A többi közt az Astrophysical Journalben publikált eredmények szerint a galaxis extrém módon fényes – amennyiben kibocsátott sugárzását az elektromágneses spektrum ultraibolya tartományában mérik meg. Ráadásul elképesztő ütemben hoz létre újabb és újabb csillagokat – évente több mint 100-at. A kutatásban részt vevő csillagászok most úgy sejtik, hogy ezek a korai csillagok a ma létezők többségénél jóval nagyobb tömegűek, fényesebbek és egyben forróbbak is lehettek. A galaxis rendkívüli UV-fényességét ezen felül még egy óriás tömegű („szupernehéz”) fekete lyuk is magyarázhatja – ebben az esetben eddig ez lenne a legkorábban létrejött ilyen objektum az ismert szupernehéz fekete lyukak sorában.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.