tévéSmaci

Macskakonferencia

  • - tévésmaci -
  • 2019. szeptember 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché várták a telet, hirtelen nagyon másképpen kezdtek viselkedni, s ez különösen pályájuk korai szakaszában volt feltűnő – az idő előrehaladtával mindig összemosódnak valamelyest a dolgok. Kezdjük azon, hogy Trochénak rendszerint gőze sem volt arról, hogy mikor kezd el közelíteni a tél, ha rajta múlott volna, tán azt sem veszi észre, amikor már tényleg közelít. Oltári szerencséjére azonban Sztupa pontosan tudta, s rögtön meg is látszott rajta, attól a perctől fogva ugyanis felhagyott az orra alatti szőrzet borotválásával. Ha Troché tehát meglátta Sztupa borostásodását, rögtön maga is megkezdte a felkészülést a téli időszakra, elsősorban lelkiekben, más szóval agyilag. Elképzelte, hogy a színes virágmintás ingét szűk, testhez simuló garbóra cseréli, be kell szerezni vöröset, fehéret, világoskéket meg egy tarvisiói bőrdzsekit, afféle lemberdzseket. Tükör előtt gyakorolta, hogyan fogja majd fázósan összedörzsölni a kezét, s hogyan lehelgeti majd az öklét, kicsit toporgott is hozzá: tényleg, kell új Salamander is Drezdából (akkor még NDK-t írtunk). Miután ezzel megvolt, Troché gondolkodóba esett, vajon mit kell még csinálni, hogy ne készületlenül csapjon le rá Tél tábornok. De nem jutott eszébe sok minden. Talán csak az, hogy kéne pár vonatjegyet vásárolnia vidékre, mert azt imádta, ahogy a behavazott mezőn végigvágtat a gőzös, s csak özönlik utána a szikra a kéményéből. Olyan helyen kell leszállni sötétedés előtt, ahol rövid sétával elérhető a nyílt pálya, s csak várni kell a sötétedés után érkező viszonylatokat. Sztupa pedig azért eresztett bajuszt télire, mert az alapos beöltözés híve volt, bakancsot, jégzoknit, sínadrágot, vastag, prémgalléros lajbit vett, s kucsmát nyomott a fejibe, mármost a kucsma bajusz nélkül nem gilt.

Szombaton (3-án) este kilenckor a Duna tévé begyújtja Hiúságok máglyáját, mely ugyan nem Brian De Palma fő műve, de nézhető, s teli van pályájuk épp ilyen-olyan szakaszán járó sztárokkal, Melanie Griffithtől Tom Hanksig, Morgan Freemantől Bruce Willisig, és Saul Rubinek is megfordul benne, hogy Kim Cattrallról hallgassunk, mint a csuka. Röviddel ezután a Paramount Channel elkezdi (23.40-kor) A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső levetítését, mindenki látta már, mindenki tudja, milyen, de hát pizzát (amit kötelező rendelni a megtekintéséhez) is látott már mindenki, s azt is tudjuk, hogy milyen (milyen lenne, Margherita).

Vasárnap megint kihajózunk a Dunára, ahol kilenc tízkor sokadszor (de nem elegedszer) is megnézhetjük Wim Wenders Az amerikai barátját. Így kell adaptációt csinálni! De Bruno Ganz és Dennis Hopper játéka is megér minden pénzt. Szerencsére a korszerű technika már kizárja, hogy azon sopánkodjunk, miszerint a Paramount Channel rátolta Thelma és Louise-t (az 22.00-kor kezd), mely mozimű persze csak egy szokványos hollywoodi giccs egy road movie kulisszáiba csomagolva, de pont emiatt élvezetes szerfelett.

Kedden is királyság van: Film Café ebédidőben (12.25) adja A majmok bolygóját, mármint az igazit, egyenest 1968-ból.

Szerdán viszont kiderül, hogy az ismert okokból most sem úsztuk meg Tarantinót: a Négy szobát a Paramount Channel közvetíti este tizenegykor. Önöknek elég csak egy szobát kivenniük, mert aki szobát vesz ki, sohase viccel, de nem is tévézik.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.