tévéSmaci

Macskakonferencia

  • - tévésmaci -
  • 2019. szeptember 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché várták a telet, hirtelen nagyon másképpen kezdtek viselkedni, s ez különösen pályájuk korai szakaszában volt feltűnő – az idő előrehaladtával mindig összemosódnak valamelyest a dolgok. Kezdjük azon, hogy Trochénak rendszerint gőze sem volt arról, hogy mikor kezd el közelíteni a tél, ha rajta múlott volna, tán azt sem veszi észre, amikor már tényleg közelít. Oltári szerencséjére azonban Sztupa pontosan tudta, s rögtön meg is látszott rajta, attól a perctől fogva ugyanis felhagyott az orra alatti szőrzet borotválásával. Ha Troché tehát meglátta Sztupa borostásodását, rögtön maga is megkezdte a felkészülést a téli időszakra, elsősorban lelkiekben, más szóval agyilag. Elképzelte, hogy a színes virágmintás ingét szűk, testhez simuló garbóra cseréli, be kell szerezni vöröset, fehéret, világoskéket meg egy tarvisiói bőrdzsekit, afféle lemberdzseket. Tükör előtt gyakorolta, hogyan fogja majd fázósan összedörzsölni a kezét, s hogyan lehelgeti majd az öklét, kicsit toporgott is hozzá: tényleg, kell új Salamander is Drezdából (akkor még NDK-t írtunk). Miután ezzel megvolt, Troché gondolkodóba esett, vajon mit kell még csinálni, hogy ne készületlenül csapjon le rá Tél tábornok. De nem jutott eszébe sok minden. Talán csak az, hogy kéne pár vonatjegyet vásárolnia vidékre, mert azt imádta, ahogy a behavazott mezőn végigvágtat a gőzös, s csak özönlik utána a szikra a kéményéből. Olyan helyen kell leszállni sötétedés előtt, ahol rövid sétával elérhető a nyílt pálya, s csak várni kell a sötétedés után érkező viszonylatokat. Sztupa pedig azért eresztett bajuszt télire, mert az alapos beöltözés híve volt, bakancsot, jégzoknit, sínadrágot, vastag, prémgalléros lajbit vett, s kucsmát nyomott a fejibe, mármost a kucsma bajusz nélkül nem gilt.

Szombaton (3-án) este kilenckor a Duna tévé begyújtja Hiúságok máglyáját, mely ugyan nem Brian De Palma fő műve, de nézhető, s teli van pályájuk épp ilyen-olyan szakaszán járó sztárokkal, Melanie Griffithtől Tom Hanksig, Morgan Freemantől Bruce Willisig, és Saul Rubinek is megfordul benne, hogy Kim Cattrallról hallgassunk, mint a csuka. Röviddel ezután a Paramount Channel elkezdi (23.40-kor) A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső levetítését, mindenki látta már, mindenki tudja, milyen, de hát pizzát (amit kötelező rendelni a megtekintéséhez) is látott már mindenki, s azt is tudjuk, hogy milyen (milyen lenne, Margherita).

Vasárnap megint kihajózunk a Dunára, ahol kilenc tízkor sokadszor (de nem elegedszer) is megnézhetjük Wim Wenders Az amerikai barátját. Így kell adaptációt csinálni! De Bruno Ganz és Dennis Hopper játéka is megér minden pénzt. Szerencsére a korszerű technika már kizárja, hogy azon sopánkodjunk, miszerint a Paramount Channel rátolta Thelma és Louise-t (az 22.00-kor kezd), mely mozimű persze csak egy szokványos hollywoodi giccs egy road movie kulisszáiba csomagolva, de pont emiatt élvezetes szerfelett.

Kedden is királyság van: Film Café ebédidőben (12.25) adja A majmok bolygóját, mármint az igazit, egyenest 1968-ból.

Szerdán viszont kiderül, hogy az ismert okokból most sem úsztuk meg Tarantinót: a Négy szobát a Paramount Channel közvetíti este tizenegykor. Önöknek elég csak egy szobát kivenniük, mert aki szobát vesz ki, sohase viccel, de nem is tévézik.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.