Interjú

„Nem volt semmi másuk”

David Blaine illuzionista

Interaktív

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Az Ezt ne próbáld ki! – Halálos mutatványok David Blaine-nel egy-egy epizódjában égő halálugrást mutat be, megcsókolja egy királykobra fejét, vagy épp kipróbálja a spinning nevű dél-afrikai driftelős autósportot is. A világ egyik legismertebb illuzionistáját online értük el.

*

Magyar Narancs: Három éven és öt kontinensen át forgatták a sorozatot, az egész világot bejárva. Mit tapasztalt, a varázslat univerzális valami, vagy pedig mindenütt mást és mást jelent?

David Blaine: Tizenegy különböző országban jártunk, hogy felkutassuk a világ legelképesztőbb embereit. Ennek során rá kellett jönnöm, hogy amit én varázslatnak tartok, az nem feltétlenül egyezik azzal, amit más bűvész annak nevezne. Persze a jól ismert, nagy illuzionistákat én is elismerem, de engem azok az előadók képesztenek el igazán, akiket a műsorban bemutatunk. Órák ezrein át tökéletesítették képességeiket, nem törődve a fájdalommal, a szenvedéssel, a bukással; újra és újra nekigyürkőztek és minden idejüket arra áldozták, hogy akár egyetlen apró pillanatig valami olyat mutassanak be, ami varázslatnak tűnik, azért, mert elképzelhetetlennek látszik – holott az a rengeteg évnyi munka teszi lehetővé, amit belefektettek. Szerintem ez az, ami a legközelebb áll a varázslathoz. Igyekeztünk bemutatni, honnan származnak, milyen szenvedély hajtja őket.

MN: Mire jött rá, mi köti össze az indiai bűvészt, aki a fején tör össze üvegeket és a szilánkokon ugrál, a hidakról leugró brazil műugrókkal vagy egy indonéz kígyóbűvölővel?

DB: Mind azért dolgozták ki képességeiket, mert egyszerűen nem volt semmi másuk. A fejükbe vettek valamit, és addig mentek, ameddig nem tökéletesítették. A brazil Jaki és Paty Valente például magassági ugrók, akik szerettek volna még jobbak lenni, de az országban egyszerűen nem volt magasabb ugróplatform. Kerestek tehát egy hidat Rio de Janeiróban. Rengeteg fájdalom és szenvedés során megtanulták, hogyan ugorhatnak a vízbe nemcsak gyönyörűen, de tökéletes technikával is, hiszen csak így kerülhetők el a sérülések. Vagy ott van Fitz, az indonéz kígyóspecialista, aki úgy ismeri a királykobrát, olyan harmóniába kerül vele, hogy meg tudja csókolni a fejét. Elképesztő volt ezt közelről látni, soha nem gondoltam volna, hogy valaki képes ilyesmire. Persze rengeteg bűvész dolgozik különböző félelmetes állatokkal, ez része a bűvészvilágnak. De valójában nem mutatják be ezeknek a teremtményeknek a szépségét, csak egyszerű eszközként használják őket a trükkjeikhez. De Fitz, ahogy ő bánik a kígyókkal, az elképesztő érzelmi reakciót váltott ki belőlem. Annyira lenyűgözött, hogy mindenképpen szerettem volna tanulni tőle. Ez volt az egész sorozat lényege: bámulatos emberekkel találkoztam, akik egy gyorstalpaló keretében bevezettek abba, amivel foglalkoznak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.