tévéSmaci

Túl a saskörön

  • tévésmaci
  • 2018. október 20.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché elindultak befogni a Szellemtitkárt, már a hatóságok is rajta voltak a dolgon, de a vezetés kivárást javasolt, hátha maszekolással is el lehet simítani a dolgot – eleve piszok érzékenyek voltak minden olyasmire, ami belegyalogolt a retorikai tartományukba, s adott esetben oda is rondított. A titkár szó pedig egyenesen az egyik legdagadtabb szent tehenüknek számított. A Szellemtitkárt vidéken kellett keresni, olyan újfajta Bolygó Hollandi volt az, mobiltázott vagy kell, vagy se, azt meg Pesten nem lehet, csak villamossal. A falusi népek meg közismerten babonások, más sem kell nekik, mint egy Szellemtitkár meg a szokott púp a hátukra, azt’ már­is megindul a suskus. Sztupa és Troché az esti vonattal érkeztek, már sötétedett, a férfiak a határban körbe kirakott jelzőtüzeknél melegedtek, dörzsölték össze nyilvánvalóan kérges tenyerüket, az öregasszonyok meg kinn ültek a házuk előtt a padon, s gonoszul dödögtek maguk elé. Sztupa és Troché a vasútállomásról a tanácsházán kijelölt főhadiszállásuk felé tartva először csak a papmalomszerű motyogásra lettek figyelmesek, aztán a harmadik-negyedik ház előtt a pad mellett elhaladva már érteni is vélték, amit hallottak: „A madarak is szellentik már, erre jár a Szellemtitkár!” A vészbanyák úgy tettek, mintha észre sem vennék őket, mormoltak és mormoltak, de ahogy elhaladtak, hevesen rázták utánuk az öklüket. Minden házból a tévék kékeslila fénye és gyereksírás szűrődött ki, jobb lesz kilépni, tényleg kurva hideg van, mindjárt esik is. Dehogy a hideg vagy az eső elől mentették ők a bőrüket! A levegő, ami körülvette őket, az volt rettenetes, utoljára akkor tapasztaltak ilyet, amikor a tankokat várták – ugyanitt. A közben eltelt időben sem lehetett túl havajos errefelé az élet, de volt szüreti bál, búcsú, bicskázás meg meccs minden második vasárnap. A nyanyák mellett kint ültek a padon a taták is, s nem a rézsűt bámulták báván a jelzőtüzek mellett.

Szombaton (22-én) éjjel 2-re siessen mindenki haza a dizsiből, mert ránk talál a megszálló: a Duna World meg leadja az ellene vívott élet-halál focimeccset Fábry Zoltán rendezésében (Két félidő a pokolban). Ez volt ugyebár Garas Dezső első nagyszabású labdarúgó-teljesítménye. A másodikat mindenki ismeri: egy évvel a bemutató után fellépett a SZÚR-on is (a kapuban Major, a pályán Szirtes, Bodrogi, Hadics László és a többiek). Szóval legközelebb ne tessenek elhamarkodottan minarikozni itt.

Vasárnap kétszer is leadja a Cinemax a Jackie Brownt, reggel nyolc előtt pár perccel meg délután, a délutáni vetítésig megpróbálom elintézni, hogy Bobbyt vágják ki egészen, és Bridget Fonda saját maga lője le magát, úgy sokkal jobb lesz minden. Este nyolckor az HBO-n lesz a Borg/McEnroe, mely mű valami olyasminek állít emléket, amit meglehet, még az alkotók sem értenek: e két férfiú pályája, egyáltalán a létezésük hogyan is jelenthette azt valahol valakiknek, hogy mégis van élet a Föld nevű bolygón. Csak épp a másik oldalán.

Szerdán éjfél után kicsivel a Film Mánián mindenki megnézheti, hogy mire jutott a cseh újhullám egyik legragyogóbb figurája – hazájából elkergettetvén – Amerikában. És esküszöm, hogy a Cutter útja Ivan Passer egyik legjobb filmje, beleértve az Intim megvilágításbant is. Ne tévézzen senki!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.

Szétesett vagy nem?

Szétesett. A fasisztoid-vasgárdista-dákmisztikus, Putyinhoz dörgölőző, fojtottan Európa-ellenes, a könnyebbség kedvéért szélsőjobbosnak nevezett oldal Călin Georgescu körvonalazhatatlan táborának morzsáit csipegeti. George Simion (AUR – Románok Egyesüléséért Szövetség, amelyből éppen kivált az alelnök és csapata) és Victor Ponta (független, volt „szociáldemokrata”, volt miniszterelnök, de igazából „volt már minden”) ígérkeznek a legerősebbeknek ezen az oldalon.