A szállás

  • Németh László keramikus
  • 2012. december 21.

Jelentés Gambiából

Első ránézésre azt gondoltam, milyen tipp-topp kis otthon, de sajnos ennek is volt egy kis szépséghibája, mint általában mindennek ezen a helyen.

Házigazdáim Gunjurban, a falu szélén, az egyetlen betonút mentén található házuk (1-es kép) mögött épült bungalóban szállásoltak el (2-es kép).

1-es kép


1-es kép

Fotó: Németh László

2-es kép


2-es kép

Fotó: Németh László

Az épületekhez nagy kert tartozott, tele gyümölcsfákkal, több mint harminc mangó, tíz-egynéhány narancs, és néhány egyéb fajta. A mangó okozott is nem kis meglepetést az első éjszaka, ugyanis a bungalóm fölé is nyúltak ágai, amikről rendszeresen potyogtak a választási macska méretű gyümölcsök, ágyúlövéshez hasonló zajt csapva a tető lemezén. Az elsőnél majdnem infarktust kaptam, gondoltam: fasza, ez egy „békés ország”, és még jóformán ide sem értem, máris lőnek. Persze volt más is, rengeteg kutyafejű gyümölcsevő denevér, akik szintén baromi nagy lármát csapva osztozkodtak a lédús gyümölcsökön. A mókusok ugyanígy jártak el.

A lakosztályom szerényen volt berendezve: asztal, polc, két szék, egy hokedli és egy nagy franciaágy (3–6-os képek).

3-as kép


3-as kép

Fotó: Németh László

4-es kép


4-es kép

Fotó: Németh László

5-ös kép


5-ös kép

Fotó: Németh László

6-os kép


6-os kép

Fotó: Németh László

Első ránézésre gondolhatnánk, milyen tipp-topp kis otthon, de sajnos ennek is volt egy kis szépséghibája, mint általában mindennek ezen a helyen. Az esős évszak és a szigetelés hiánya miatt rendkívül penészes volt minden. Nem volt ágynemű (takaró meg ilyesmi), az ágyruha, valószínűleg amióta a bungaló megépült, nem volt kimosva, áporodott, penészszagú volt. Számomra is meglepő módon mindezeket néhány nap alatt megszoktam, és egészen jól tudtam kisgatyában, magzati pózba összehúzódva – hogy minél kisebb felületen érintkezzek az ággyal – aludni. Az ágy szaga volt az egyetlen, amit egész idő alatt nem tudtam megszokni, a többi bűzt néhány nap múlva nem éreztem, asszimilálódtam, már büdös voltam én is.

Aki jó megfigyelő, annak biztosan nem kerülte el a figyelmét, hogy az álmennyezet egyik eleme kissé meglazult (6-os kép). Az érkezésem utáni első reggelen az igazgató, Kadubah Bojang meglátogatott, és mondanom sem kell, ő is kiszúrta, hogy ez a lógó nádszövet nem szerves része annak a designkoncepciónak, amivel megalkották ezt az enteriőrt. Hiába mondtam, hogy engem tényleg nem zavar, de ő hajthatatlan volt, azt mondta, intézkedik, és másnap meg fogják javítani. A szóban forgó képet az elutazásom előtti napon készítettem.

A fürdő és a vécé néhány lépésre volt a szállásomtól, gondolom, az afrikai romantikát fokozandó rózsaszín virágokkal telt lugasszerű növényzet árnyékában (7-es kép).

7-es kép


7-es kép

Fotó: Németh László

Ami valóban nagyon hangulatos volt, a látványtól egészen kisimult a lélek. A varázs csak akkor tört meg, ha az ember tisztálkodni szeretett volna.

Ugyanis ez a növény a gyakori esőzések miatt szinte szemmel láthatóan nőtt, az ágain 4-5 centiméteres, tűhegyes töviseket növesztve. Egy idő után az őt tartó korhadt farúd eltört az egyre nagyobb súly alatt.

Ettől kezdve, ha nem voltam elég óvatos, a fürdés könnyen vesszőfutáshoz vált hasonlatossá.

Fürdés, hm… a vécére tettünk egy vödröt, benne két-három liter víz, aztán az ott található konzervdobozzal csorgattuk magunkra a vizet (8-as kép).

8-as kép


8-as kép

Fotó: Németh László

A vécéhasználat is nagyon érdekes volt. A nyílása olyan szűk, hogy előre el kellett dönteni, melyiket akarom először elvégezni: kaki vagy pisi. Egyszerre képtelenség lett volna beletalálni mindkettővel (9-es kép).

9-es kép


9-es kép

Fotó: Németh László

Egyébként remek tréning reggelenként a nyílás fölé félig behajlított térdekkel hosszan kitartva guggolni. És akkor még nem beszéltünk arról a nagy koncentrációt igénylő részről, amikor a két dolog közül az általunk korábban meghozott döntés mentén csak az egyiket próbáljuk végezni, akár a jóga.

Jut eszembe, láttam fotón, hogy újkorában pontosan olyan volt az alakja, mint bárhol Európában, de valami rejtélyes okból átalakították erre a használhatatlan típusra, ami azért is nagyon érdekes, mert nekik minden úgy jó, ahogy van, nem fáradoznak, ha nem muszáj.

Weboldalamat az alábbi link segítségével lehet megtekinteni (javaslom ezt):

www.nemethlaci.hu

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.