9/11: ma már meg merik nézni a zuhanó embert

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 11.

Katasztrófa

Sokáig tabuként kezelte az amerikai média a felvételeket, amelyeken kiugranak az emberek az égő toronyból.

Sosem derült ki, kit ábrázol Richard Drew fotóriporter képe, amelyen egy férfi 2001. szeptember 11-én, 9 óra 14 perc után 15 másodperccel zuhant lefelé a World Trade Center mellett. A fotós azt mondta, úgy tekint a felvételre, mint az ismeretlen katona emlékművére: mindenkit jelképez, akinek ugyanez volt a sorsa azon a napon. A The Falling Man című fotó a terrortámadás másnapján jelent meg, de olyan haragot váltott ki, hogy aztán évekig nem közölték – idézi fel A zuhanó ember történetét megemlékező cikkében a 24.hu.

A fotóriporter az AP hírügynökségnek dolgozott, épp egy divatbemutatót fényképezett, amikor az első repülőgép belecsapódott  a World Trade Center északi tornyába. A főnöke a helyszínre küldte, ő pedig odament, az első pillanattól fotózta, amit látott. Egy tűzoltó hívta fel a figyelmét arra, hogy emberek zuhannak ki az épületből. Később látta, amikor laptopján az elkészített képeit nézte, mit örökített meg pontosan.

Drew felvétele másnap több száz amerikai újságban jelent meg, de aztán soha többé, a közfelháborodás miatt: tényleg sokkoló egy olyan ember látványa, akiről lehet tudni, hogy a következő pillanatban szörnyű halált halt. A tornyokba becsapódó repülők képét és a vérző fejű embereket, sebesülteket ábrázoló felvételeket később is látni lehetett, a tornyokból kiugró vagy kihuzanó embereket azonban rögtön tabuként kezelte a média – mert akik jelen voltak a tragédiánál, arról beszéltek, hogy számukra a legszörnyűbb élmény volt látni, ahogy zuhannak azok az emberek, akik menekültek az elviselhetetlen forróságból és a füstből; egyedül, de volt olyan is, hogy ketten egymás kezét fogva ugrottak a mélybe. Mintegy kétszázan haltak meg így – egy tűzoltó úgy vesztette életét, hogy ráesett egy zuhanó ember. 

A nevezetes fotót aztán újraértékelték, és a szakma a 20. és 21. század egyik leginkább meghatározó képének tartja, amely egyetemi disszertációk, médiaelemzések tárgya. Drew szerint a kép attól erős, hogy aki látja, felteszi magának a kérdést: mit tett volna annak az embernek a helyében?

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.