A 70 éves magyar beteg fia már egy héttel apja diagnosztizálása előtt megvizsgáltatta magát, de akkor a vizsgálat után hazaküldték

  • narancs.hu
  • 2020. március 9.

Katasztrófa

Most azt állítják, ő fertőzhette meg az édesapját.

A Magyarországon ötödik koronavírusosként diagnosztizált, súlyos állapotban levő 70 éves férfi fia beszélt az Indexnek arról, hogy ő már februárban járt a Szent László Kórházban, most mégis azt mondják, ő fertőzhette meg az édesapját.

Apja diagnózisának bejelentése előtt több mint egy héttel a férfi koronavírus-gyanús tüneteket észlelt magán, belázasodott, fájtak a csontjai, fájt a feje, nem volt étvágya, azonban nem köhögött. Mivel több napot Franciaországban töltött – a korábbi hírekkel ellentétben Olaszországban viszont nem volt –, ezért jelentkezett a háziorvosánál, aki kesztyűben-maszkban vizsgálta meg, majd azonnal a Szent László Kórházba küldte. Külön kérte, hogy autóval, ne tömegközlekedve menjen, amit a férfi meg is tett. Február 27-én a kórházban megröntgenezték a tüdejét többször is, vért is vettek, azt azonban nem tudja, hogy konkrétan koronavírusra is letesztelték-e.

Elmondása szerint a vizsgálatok alatt 5-6 órát töltött a kórházban ahova akkor több koronavírus-gyanús eset is érkezett. A férfi esetében megállapították, hogy valami fertőzést, vírust kaphatott el, de nem koronavírus, így hazaengedték. Most viszont az orvosok és a tájékoztatások szerint ő maga fertőzhette meg a jelenleg is súlyos állapotban lévő édesapját.

Az Index szerint az idős férfit február 24-én műtötték meg daganatos betegség miatt, már ekkor lázas volt, pár nappal a műtét után azonban haza engedték. Miután köhögni kezdett, először arra gondoltak, hogy a kemoterápia okozta a tüneteket. Március 2-án újabb vizsgálatokra vitték, ekkor haza engedték, majd 5-én tüdőembólia-gyanúval került intenzív osztályra. Ekkor derült ki, hogy a fia egyszer már jelentkezett koronavírus-vizsgálatra, és valószínűleg ennek hatására végezték el a tesztet az idős férfin. Így derült ki fertőzöttsége, jelenleg is súlyos állapotban van, nincs eszméleténél.

Az Index sajtótájékoztatón kérdezte Müller Cecília országos tisztifőorvost az esetről, aki nem tudott pontos részleteket mondani, de hangsúlyozta, hogy ha a férfi ott járt, és volt tünete, akkor „annak megfelelően kezelték”.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.