A Cambridge Institute of Therapeutic Immunology and Infectious Disease (CITIID) kutatóintézet tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy a vírus tüskefehérjéjének mutációi, amelyek képessé teszik arra, hogy kikerülje a szervezet védekező rendszerét, egyben tüdőbeli szaporodásának és súlyos megbetegítő képességének lehetőségeit is csökkentik.
A kutatócsoport vezetője, Ravi Gupta, aki a klinikai mikrobiológia professzora a Cambridge Egyetemen, elmondta: a látszólag kedvező eredmények ellenére további kihívásokra kell számítani, ugyanis munkájuk alapján megerősítést nyert, hogy
az omikron képes hatékonyabban kikerülni a szervezet védvonalát, ugyanakkor a betegség lefolyásához köthető tulajdonságok valószínűsíthetően felhígultak valamelyest.
Hangsúlyozta azonban, hogy az omikron jelentős terjedése így is nagy közegészségügyi kihívást jelent.
Az IFL Science -en megjelent beszámoló arra is felhívja a figyelmet, hogy az omikron vírusvariáns másfajta tüneteket okoz a fertőzötteknél. A brit kormány járványügyi főtanácsadója, az Oxfordi Egyetem orvosprofesszora, John Bell nyilatkozott arról, hogy az eddigi tapasztalatok szerint sok eltérő tünet jelentkezi, míg a korábbi vírusvariánsoknál – például a deltánál – még jól behatárolható tünetek voltak jellemzőek.
Az omikronnál viszont például a torokfájás, az orrdugulás és a hát környékén jelentkező izomfájdalom esetén is érdemes gyanakodni a koronavírus-fertőzésre.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!