- 70,4 százalékos védettséget nyújt a kórokozóval szemben az AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett koronavírus-oltása – közölték hétfőn. Az oltóanyag a különböző korcsoportoknál, így idősebbeknél is működött. Ez az eredmény két különböző dózis tesztelésének összesítéséből jött ki. Az egyik adagolásnál a hatékonyság 90 százalékos volt, míg a másiknál csak 62 százalék.
- A BBC szerint ez csalódást keltő hír azok után, hogy a Pfizer és a Moderna által fejlesztett oltóanyagok 90 százalék fölötti hatékonyságot mutatnak.
De hozzáteszik, az is igaz, hogy az oxfordi vakcinát könnyebb tárolni, mint a másik kettőt, és eleve olcsóbb ellenanyagról is van szó.
Ez azt jelenti, hogy ez a vakcina a mostani eredményektől függetlenül is hatékony szerepet játszhat a koronavírus-járvány visszaszorításában, ha a szabályozók engedélyezik a forgalmazását.
Az oltásról végzett tesztekbe 20 ezer önkéntest vontak be, fele-fele arányban brit és brazil állampolgárokat. A BBC szerint egy csoportnál 90 százalékra emelkedett a vakcina hatékonysága, miután a fél adagnyi oltás után egy másik, teljes adagot is kaptak. A részletek ugyanakkor nem ismertek, a kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség.
Az Egyesült Királyságban már most négymillió adag oltás áll beadásra készen az oxfordi vakcinából.
A magyar kormány a múlt héten jelentette be, hogy az AstraZeneca Oxfordban kifejlesztendő vakcinájából Magyarország 5 millió darabot kötött le. Ebből az oltásból két adagra van szüksége egy embernek.
(BBC)