A szlovén Országos Közegészségügyi Intézet (NIJZ) fertőző hasmenéses megbetegedéseket regisztrált az árvíz sújtotta észak-szlovéniai Meza folyó völgyében – közölte csütörtökön az STA szlovén hírügynökség.
„Kedd este óta észlelünk megbetegedéseket, és az elkövetkező napokban az esetek számának terjedésére számíthatunk”
– erősítette meg a hírt NIJZ az STA-nak. A megbetegedéseket a Meza folyó mentén fekvő településeken észlelték, valamivel több esetet pedig Crna na Koroskemben, az árvíz középpontjában lévő városban.
Egyelőre nem világos, hogy mi okozta a megbetegedéseket, de a lehetséges kockázatok közé tartozik a szennyezett csapvíz és élelmiszer, továbbá a szennyezett törmelékkel való érintkezés, illetve a rossz higiéniai körülmények. A NIJZ felszólította a helyieket, hogy kövessék a megelőző intézkedéseket, csak palackozott vagy forralt vizet használjanak fogmosáshoz, valamint a zöldségek és a gyümölcsök megtisztításához, zuhanyozás közben pedig ne érje víz az arcot. Továbbá az árvíz után maradt törmeléket csak kesztyűben takarítsák el.
Szlovéniát az elmúlt napokban története legsúlyosabb természeti katasztrófája sújtotta. Robert Golob kormányfő szerint a heves esők okozta áradások – amelyek az ország területének kétharmadát érintették – milliárdos károkat okoztak. A természeti katasztrófának hat halálos áldozata is van. Az árvíz által legsúlyosabban érintett területeken a munkálatok a közúti összeköttetés helyreállítására és az épen maradt hidak állapotának vizsgálatára összpontosulnak. Számos híd súlyosan megrongálódott, vagy teljesen megsemmisült. Sok településen még nem állt helyre a vízszolgáltatás.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat csütörtökön hordozható áramfejlesztőket, falszárító gépeket és tízmillió forint értékű adományt juttat el áradások által sújtott településekre. A segélyszervezet közleményében azt írta, a falszárító gépek az elöntött épületek egyenletes és gyors kiszárítására, valamint az átázott falak további károsodásának megelőzésére szolgálnak. Az eszközöket a szervezet vészhelyzetkezelési munkacsoportja viszi a helyszínre, hogy azok kezelésére is megtaníthassák a védekezésben résztvevőket.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a magyar katasztrófavédelem búvárcsapatot, szivattyúkat, munkagépeket és az árvízi védekezéshez szükséges eszközöket ajánlott fel Szlovéniának. A felajánlott szakemberek és eszközök csak a segítség elfogadását követően indulnak Szlovéniába.