Kemenesi Gábor: A siker kulcsa a tesztelés és a szakértők meghallgatása

  • narancs.hu
  • 2020. október 9.

Katasztrófa

Az USA koronavírus-járvány kezelésének kudarcaiból vonhatók le fontos következtetések.

Kemenesi Gábor virológus a közösségi oldalán közölt posztban ír arról, hogy milyen következtetések vonhatók le az USA járványkezelésének kudarcaiból.

Ahogy írja, a világ vezető orvosi tudományos lapja, a The New England Journal of Medicine készített egy szerkesztői összefoglalót az Amerikai Egyesült Államok helyzetéről, amelyben arról értekeznek, hogy még a II. világháború is kevesebb áldozatot követelt az országtól, mint a COVID-19. A világ halálos áldozatainak egyötödét Amerika szolgáltatja.

A tanulmány szerint a sikertelenséget négy dolog okozza:

  • a rossz politikai döntések sorozata,
  • a tesztelés kudarca,
  • a járványügyi intézkedések kudarca,
  • a szakértők háttérbe szorítása,
  • és a járvány politikai eszközzé formálása.

Tehát a sikeres járványkezeléshez először is hatékonyan kell tesztelni, hangsúlyozza Kemenesi. Ehhez pedig az igazolt fertőzöttek arányában végzett tesztszámot érdemes alapul venni.

A működőképes járványügyi intézkedéseket (lezárások, maszkviselés, távolságtartás) időbeni bevezetése is kiemelten fontos. De ha ezek nem nem találnak széleskörű támogatásra a népesség körében, épp a téma átpolitizálódása miatt, az is kudarchoz vezethet.

Kemenesi összefoglalója szerint külön pontként említi a tanulmány, hogy hiába volt hihetetlen szakértői háttérkapacitás, ezzel a kormányzat nem megfelelően és nem időben élt.

A vakcina- és gyógyszerfejlesztés átpolitizálódott, ez rontotta az emberek bizalmát; emellett az egységes járványügyi intézkedések hiánya, az hogy az államok saját hatáskörben nagyon különbözően döntöttek, szintén hátráltatta a sikeres védekezést. "A politikai nyomás tudományos/szakmai döntéshozó szervezetek is elért, így hosszú távon aláásta a tudományba vetett bizalmat" - emeli ki Kemenesi.

A sikeres kezeléshez összegzése szerint jól látható, mi szükséges: szigorú intézkedések időzítése kulcsfontosságú, korai intenzív tesztelés, jól működő kontaktuskutatás, ezáltal a korai járványgócok időben való felszámolása.

"A komoly járványügyi kapacitással és megfelelő szakmai irányítással kordában tartott/kezelt járvány nagyobb teret ad a kedvezőbb potilikai döntéseknek és a társadalom normális működésének megőrzéséhez is. A rosszul kezelt járvány minden szempontból rossz, hiszen régiósan elérhet olyan kaotikus állapotot ami visszaveti a társadalom normális működését, nem beszélve a kórházak túlterheltségéről és a halálozásról" - írja.

Figyelmébe ajánljuk