Kitört a Kilauea vulkán Hawaii-n

  • narancs.hu
  • 2020. december 21.

Katasztrófa

Ez Hawaii egyik legaktívabb tűzhányója.

Kitört a Hawaii-szigeteken található Kilauea vulkán, a hawaii-i hatóságok arra kérték a lakosokat,  ne hagyják el otthonaikat, maradjanak zárt helyen  - írja a CNN.

A vulkán helyi idő szerint vasárnap éjjel tört ki az Egyesült Államok Geológiai Intézetének (USGS) bejelentése alapján. A kitörést 4.4 -es magnitúdójú fölrengés követte, amely bár érintette a lakott területeket, de nagyobb kárt nem okozott.

A vulkán riasztási szintjét veszélyesre emelték, és a légi közlekedésben vörös kódot léptettek érvénybe, amely azt jelenti, hogy olyan kitöréssel kell számolni, amely során a repülést befolyásoló mennyiségű vulkáni hamu kerül az atmoszférába. A hamu valószínűleg a környező lakott területeket is el fogja érni a szakértők szerint.

A vulkáni aktivitást a Hawai'i Volcanoes National Park kameráinak képein is követni lehet.

A Kilauea legutóbb 2018-ban tört ki.

Figyelmébe ajánljuk

Mi az üzenete a Hadházy Ákos és Perintfalvi Rita elleni támadásoknak?

Bő húsz éve elvetett mag szökkent szárba azzal, hogy egy önjelölt magyar cowboy egyszer csak úgy döntsön: erővel kell megvédenie gazdáját a betolakodótól – ha jóindulatúan szemléljük a Hadházy Ákossal történteket. Ennél valószínűleg egyszerűbb a Perintfalvi Ritával szembeni elképesztően alpári hadjárat: nem könnyű érveket hozni amellett, hogy ez valaminő egyéni ötlet szüleménye.

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.