Koronavírus: csak tegnap 80 szállítást végeztek a mentők

  • narancs.hu
  • 2020. március 13.

Katasztrófa

Országosan 23 mentőegység van, ami csak a koronavírusos betegek szállításáért felel.

5-10 százalékkal emelkedett meg a mentők esetszáma eddig a koronavírus-járvány miatt – közölte kérdésünkre Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője.

A mentőszolgálatot azzal kapcsolatban kerestük meg, hogy mennyire készültek fel a járvány kezelésére, van-e elég védőfelszerelésük, illetve hogy prioritást élveznek-e a koronavírus-gyanús esetek a betegszállításban, mert a múlt héten a XVIII. kerületben egy gyanús – végül negatív –beteg inkább maga ment be a Szent László Kórházba a kerületi szakrendelő elkülönítőjéből, miután ott egy órát várt a mentőkre.

Az OMSZ a kérdéseinkre azt válaszolta, hogy a fertőzésgyanú miatt kért szállításokat – köztük panasz- és tünetmentes személyeket is – az aktuális egészségi állapotuknak megfelelő sürgősséggel, a vonatkozó protokolloknak megfelelően végzik.

Egy nap alatt 80 riasztás

Hozzátették azt is, hogy a járvány kezdete óta az esetszám egyelőre 5-10 százalékos emelkedést mutat az átlagoshoz képest, és az új koronavírussal kapcsolatban csak csütörtökön mintegy 80 szállítást végeztek.

Mentőápoló védőfelszerelésben az Országos Mentőszolgálat Mohács utcai állomásán 2020. március 10-én

Mentőápoló védőfelszerelésben az Országos Mentőszolgálat Mohács utcai állomásán 2020. március 10-én

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Bár a háziorvosok vagy a János Kórház orvosainak védőfelszereléssel való ellátása nem megoldott, az OMSZ közlése szerint a mentőknél ez nincs így: "a védőfelszerelésekkel kapcsolatos ellátás folyamatos, a fertőtlenítőszerek mindenhol rendelkezésre állnak (a fogyást folyamatosan igyekszünk pótolni) és bajtársainkat minden információval ellátjuk" – írták.

Hozzátették azt is, hogy a vírusgyanús betegek szállítására minden megyében és a fővárosban is szolgálatba állítottak olyan egységeket, amelyek feladata kimondottan az ilyen esetek kórházba szállítása.

Országszerte összesen 23 ilyen plusz mentőegység van. "A feladatok végrehajtása védőfelszerelés használatával történik, a kapacitást a szükségletek esetleges változásához igazítjuk" – tették hozzá.

További híreink a koronavírusról itt!

 


Hogyan védekezzünk a koronavírus ellen?

Mivel még nincs olyan gyógyszer, ami specifikusan a koronavírus-fertőzés ellen hat, ezért az alábbi, mindenki által könnyen betartható előírásokkal védekezhetünk ellene.

- Rendszeresen, alaposan mossunk kezet szappannal vagy fertőtlenítő folyadékkal legalább 30 másodpercig.
- Tüsszentéskor, köhögéskor tegyünk zsebkendőt az arcunk elé. Ha erre nincs lehetőség, akkor tüsszentsük a könyökhajlatunkba.
- Csak akkor használjon maszkot, ha légzőszervi tünetei vannak (köhögés, tüsszentés), ezzel védi a környezetében lévőket.
- Kerüljük azokat a helyeket, ahol élő állatokkal vagy nyers hússal kapcsolatba kerülhetünk (ilyen például a piac).
- A koronavírus leggyakoribb tünetei a láz, a fáradtság és a száraz köhögés, de egyes betegeknél jelentkezhet izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, valamint légszomj. Ugyanakkor vannak olyan fertőzöttek, akiknél nem alakul ki semmilyen tünet és nem érzik magukat betegnek.

Ha betegnek érzi magát, akkor telefonon hívja fel háziorvosát. Amennyiben felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, akkor a háziorvos értesíti a mentőket, akik kórházba szállítják. Ott elvégzik a szükséges vizsgálatokat: ha a laboreredmény megerősíti a koronavírus-fertőzés tényét, akkor kórházi megfigyelés (másnéven karantén) alá kerül. A későbbi kezelés attól függ, hogy a betegség mennyire súlyos.

Ha kérdése van, akkor hívja az alábbi zöldszámokat, vagy keresse fel a kormány tájékoztató oldalát.

06 80 277 455
06 80 277 456

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.