Nemcsak drágák voltak a kínai lélegeztetőgépek, de meg is hibásodtak

  • narancs.hu
  • 2021. december 21.

Katasztrófa

Füstöltek bekapcsolás után, az eladó pedig nem vállalja a karbantartást. Jó üzlet volt.

Számos magyar kórházban olyan lélegzeztetőgépek állnak rendelkezésre, amelyek füstölnek bekapcsolás után, a javíttatásukat pedig az eladó nem vállalja - írja a Direkt 36. A magyar állam még a járvány berobbanása után vásárolt Kínától 300 milliárd forintért 16 ezer lélegeztetőgépet, mindezt maláj, kínai magyar és szlovák tulajdonosi hátterű cégeken keresztül. 

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, elégedettek lehettek az üzletet bonyolító cégek, ugyanis jachtot és magánrepülőgépet is vett a maláj üzletember, miután borsos áron adott el lélegeztetőgépeket a magyar államnak.

A Direkt 36 most azt írja, hogy a magyar fél rendkívül előnytelen szerződéseket kötött, például előre kellett fizetni és az állam lemondott a reklamáció jogáról, karbantartás pedig egyáltalán nem szerepel a dokumentumokban. Pedig a kórházi beszámolók alapján nagy szükség lett volna a javításokra: amellett, hogy füstöltek a gépek bekapcsolás után, az is előfordult, hogy egyszerűen nem tudták üzembe helyezni a gépeket, mivel a csatlakozóik nem voltak kompatibilisek a kórházi eszközökkel. 

A portál számos kérdéssel fordult az OGYÉI-hez ezzel kapcsolatban, azonban ők több hónapnyi hallgatás után elutasították a közérdekű adatigénylést, mert álláspontjuk szerint a tájékoztatás „élethez és egészséghez való jogot” korlátozná.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.